Çinli uzmanların yaptıkları son araştırmaya göre, akut solunum yetmezliği sendromu (SARS) hastalığı insanlara kesin olarak Misk kedisinden geçti.
Çin'de yayınlanan Information Times gazetesinin haberinde, Pekin ve Guangzhou'daki Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezi ile Hong Kong Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucu açıklandı. Haberde, SARS korona virüsünün genetik sıralanışına göre, 6 Misk kedisinde yapılan araştırma sonuçlarının ülkenin güneyindeki Guangzhou şehrinde 2004 yılında bir kadın garsonda görülen virüs ile eşleştiğini ortaya koyduğu kaydedildi.
Üzerinde araştırma yapılan 6 Misk kedisinin söz konusu garsonun çalıştığı lokantadan alındığı bildirildi. Uzmanlar bunun SARS'ın Misk kedisinden yayıldığını gösteren ilk doğrudan delil olduğunu belirtti. Uzmanlar ayrıca ilgili araştırma sonuçlarının ABD'deki tıp magazini Emerging Infectious Diseases'de de yayımlandığını ifade etti.
Bu arada Guangzhou Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezi başkanı Wang Ming, araştırmacıların itlaf edilen Misk kedilerinden 91'inden aldıkları numunelerde yaptıkları araştırmada, 84'ünde SARS virüsüne rastladıklarını söyledi. Wang, bu sonucun Çin hükümetinin 3 yıl önce Misk kedilerini itlaf etmesinin doğruluğunu ortaya koyduğunu belirtti. Uzmanlar, bazı kişilerin Misk kedilerini gizlice tükettiğini açıklarken, halkın yabani hayvanları yerken daha dikkatli olmaları çağrısında bulundu. Uyarılarda ayrıca halen SARS'ı nasıl yaydığının bilinmemesine rağmen, Misk kedilerinin şu an SARS'ı yaydığının kesin olduğu vurgulandı. İlk SARS vakaları 2002'nin Kasım ayı ortalarında Çin'in güneyindeki Guangdong bölgesinde ortaya çıkmıştı. 8 binden fazla vakaya sebep olan SARS, 27 ülkede 774 kişinin ölümüne neden olmuştu.