AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, Irak'ta karşılaşılacak tablonun PKK'dan daha ayrı bir tablo olduğunu belirterek Irak'taki durum için "bataklık" benzetmesini yaptı.

ABHaber'e göre Faruk Çelik, Avrupa Birliği ile ilişkilerin çok önemli olduğunu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin tüm olumsuz çabalarına rağmen, Portekiz döneminde üçüncü faslın da müzakerelere açılacağını ifade etti.

Çelik, Kuzey Irak'a yönelik muhtemel bir operasyon konusunda ise "Türkiye'nin ileriye doğru atım atması önemlidir. İlerisi ise AB'dir, çağdaşlıktır, aydınlıktır. Biz AB'yi çok önemsiyoruz. Kıbrıs politikalarında bugün önemli aşama katettik, üste geldik” dedi.

“KUZEY IRAK HASSAS BİR KONU”

Fakat Kuzey Irak konusu çok hassas olduğunu belirten Çelik, ”Kahramanlık yapmak kolaydır. Orada 1 Mart öncesi bir Irak yok. 1 Mart sonrası bir kaos hakim. Orada karşınızda sadece Barzani yok, tamamen kaos var" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in “İktidar olursak, Kuzey Irak'a gireriz" sözlerini de hatırlatan Çelik, "Biz Onur beyleri biliriz. 1 Mart'ta neredeydiler? Ordu Irak'a derseniz dünyanın gözü sizde toplanır. Orada PKK ayrıdır, karşılaşılacak tablo ayrıdır. Hükümetimiz tüm bu konuları çok iyi analiz etmektedir. Önemli yol AB'dir, bataklık değil" dedi.


Kaynak : ANKA