KKTC Yüksek Savcılar Kurulu, emekliye ayrılacak Başsavcı Akın Sait'in yerine, Başsavcı Yardımcısı Osman Talat Enginsoy'un getirilmesini kararlaştırdı.

Yüksek Savcılar Kurulu'nun bugün yaptığı toplantıda, Osman Talat Enginsoy'un başsavcı olması kararı alındı. Başsavcı Akın Sait, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, başsavcılık görevi için bir başvurunun yapıldığını ve kurul tarafından oybirliğiyle alınan kararla başvuru sahibi Enginsoy'un başsavcı seçildiğini kaydetti. Enginsoy'un görevine, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın onayından sonra 6 Ağustos'ta başlayacağını belirten Sait, emekliliği öncesinde kullandığı izinleriyle ilgili sürecin daha erken tamamlanması halinde Enginsoy'un da daha erken bir tarihte görevine başlayabileceğini söyledi.

Devlette savcı, kıdemli savcı, başsavcı yardımcısı ve başsavcı olarak görev yapan Akın Sait, 32 yıllık hizmet sürecini 6 Ağustos'ta tamamlayacak.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Enginsoy ise, 2 Haziran 2003 tarihinde Başsavcı Yardımcılığı görevine atanmıştı. Enginsoy, evli ve 2 çocuk babası.

Kaynak : İHA