Polis yetkilileri , söz konusu suçların önlenmesi için yapılan çalışmalarda ele geçirilen bu ürünlerin sahibi konumundaki bazı kişilerin çalışma yöntemeleri ortaya çıktı.
İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince çeşitli ilçelerde geçen hafta gerçekleştirilen operasyonlarda 83 bin 689 adet bandrolsüz ***** müzik ve oyun içerikli CD, VCD ve DVD ile 77’si çocuk istismarına yönelik 6 bin 50 adet ***** içerikli VCD ve DVD ele geçildi.

ÇOCUK İSTİSMARI

Polis yetkilileri, internet ortamında yaygın olmasına rağmen son dönemlerde kentte ilk defa piyasaya sürülmek istenen çocuk istismarına yönelik CD ve VCD ele geçirildiğini belirttiler.
Yetkililer, ele geçirilen çocuk konulu ***** CD ve DVD’lerin genellikle Uzak Doğu ülkeleri ve özellikle Tayland kökenli olduğunu dile getirerek, bu ürünlerde yaşları 8 ile 10 arasında değişen küçük çocukların dahi kullanıldığını ifade ettiler.

SUÇU ÜSTLENMESİ İÇİN İŞÇİ ALIYORLAR

Polis yetkilileri, söz konusu suçların önlenmesi için yapılan çalışmalarda ele geçirilen bu ürünlerin sahibi konumundaki bazı kişilerin, olası bir polis baskınıyla karşılaşmaları halinde suçu üstlenmesi için iş yerlerine işçi aldıklarını anlattılar.
Suçu üstlenmesi için işe alınan bir kişiye 2 bin YTL civarında aylık ücret verildiğini söyleyen yetkililer, suçu başkasının üstlenmesini isteyen bu kişileri izlediklerini ve suç delillerinin elde edilmesi halinde haklarında gerekli işlemin yapılacağını kaydettiler.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELERİN İMHA SORUNU

Polis yetkilileri, korsan yayın, taklit ürün ve ***** içerikli yayınlar gibi suçların önlenmesine yönelik çalışmalarda elde edilen malzemelerin fazlalığı yüzünden Güvenlik Şube Müdürlüğünün koridorlarının tamamen dolduğunu ve uzun süredir bu nedenle sorun yaşadıklarını belirttiler.
Son dönemlerde mahkemelerin ele geçirilen bu malzemelerin imhası konusunda hızlı kararlar almaya başladığını kaydeden yetkililer, ancak şimdi de malzemelerin nasıl imha edileceği konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler.
Yetkililer, ele geçirilen malzemelerin imhası için ihale açılabileceğini ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü söylediler.