Kıbrıs'ta önümüzdeki hafta kritik bir dönemece giriliyor. Helsinki ve Brüksel'de Kıbrıs müzakeresi yürüten Türk diplomatlar yarın Ankara'ya dönüyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün pazar günü Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Fin muhatabı ile müzakarelere devam etmesi gündemde.

Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs konusuna hakim iki müsteşar yardımcısı Avrupa Birliği'nden sorumlu Ahmet Acet Brüksel'de, Kıbrıs'tan sorumlu Ertuğrul Apakan Helsinki'de Fin planını müzakere ediyorlar.

Maraş'ın BM'ye ya da Rumlara iadesinin paketten çıktığını belirten Dışişleri Bakanlığı yetkilileri planının parçalara ayrılarak müzakerelerin sürdüğünün altını çiziyor.

Üst düzey heyetler yarın Türkiye'ye dönecek. Eğer müzakerelerde ilerleme sağlandığı ya da bakan seviyesinde ileri düzeyde müzakere edilmesi gerektiği görüşü ortaya çıkarsa Dışişleri Bakanı Abdullah Gül 26 Kasım Pazar günü sabah erkenden Finlandiya'ya uçacak. Başkent Helsinki'de bir gece kalacak olan Gül Fin muhatapları ile müzakerelere devam edecek.

Gül, müzakerelerde ilerleme sağlanamazsa ve Helsinki'ye gitmese bile Kıbrıs konusundaki Türk pozisyonunu bu sefer Tampere'de muhataplarına bir kez daha anlatacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Türkiye'nin olumsuz bir şarta imza atmayacağını, Kuzey Kıbrıs'a izolasyonların kalkması gerektiğini Ankara'nın şantajla hareket etmeyeceğini son bir haftada defalarca tekrarladı.

Diplomatlar bu açıklamalar sayesinde Avrupa başkentlerinde Türkiye'nin geri adım atmayacağı imajının oluştuğunu ve yeni şartlarla müzakerelerin sürecebileceğini bekliyor.

Kıbrıs trafiği hızlandı

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü uygulamasını, yani Güney Kıbrıs'a havaalanlarını ve limanlarını açmasını istiyor.

İlerleme Raporu'nda yer alan bu istek için Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen süre de verdi, Türkiye'den 6 Aralık'a kadar adım atmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise açıklamayı, "Bu işler tarih verme, şantajla olmaz öyle bir şey yok" sözleriyle değerlendirdi, orta yol bulunması halinde Türkiye'nin de memnuniyetle kabul edeceğini söyledi.

Abdullah Gül de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs'la ilgili trafiğin hızlanacağı mesajını verirken, Türkiye'nin politikasında değişiklik olmayacağının da altını çiziyor.