Topbaş "Sulamayı yavaşlattık''
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da su sıkıntısını aşmak için park ve bahçelerde sulamayı yavaşlattıklarını ve 12 noktada sondaj çalışması ile sulama için kuyu açma çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Kentin su sorunuyla ilgili soruları yanıtlayan Topbaş, İstanbul'un son 78 yılın en sıcak gününü yaşadığını ve bu sıcaklıkların getirdiği bir buharlaşma olduğunu belirterek, ''Yer altı sularından istifade etmek istiyoruz. Şu anda barajlarımızda 317 milyon metre küp su var. Dengeli kullanırsak, tasarruf yaparsak, su kesintilerine girmeden
bu yıl Kasım ayına, belki daha ilerisine de götürürüz. Tedariklerini yapıyoruz. Deniz suyu ile ilgili çalışmalar var, uzun soluklu. Melen çayının ilk etabını 20 Ekim 2007 için programladık. Buradan İstanbul'da kullanılan suyun üçte biri oranında yeni bir kaynak aktarmış olacağız'' dedi.

Kadir Topbaş, yağmur yağmaması, mevsimlerin kötü gitmesi halinde gelecek için de endişelendiklerini ve buna karşı da Istrancalar'daki şu anda 4 derede daha çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Melen Çayı'na baraj yapmanın daha uzun soluklu bir iş olduğunu ve birkaç yıl süreceğini belirten Topbaş, ''İstanbullulardan su kullanımında, tüketiminde hassas davranmaları, dikkatli olmaları. Su sarfiyatını mümkün mertebe asgariye indirmelerini arzu ediyoruz. Biz İstanbul'u susuz bırakmayacağız. Buna gayret ediyoruz. Ama İstanbul'da bizim uyarılarımıza dikkat ettiği sürece sorun yaşanmayacaktır'' diye konuştu.

AA