Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından yayınlanan açıklamada Kürt yönetiminin Türkiye’de Temmuz ayında yapılacak genel seçimleri etkilemeye çalıştığı yönündeki iddiaları reddedildi.
Mesut Barzani’nin liderliğindeki KDP’ye yakınlığı ile bilinen Peyamner haber ajansına göre, açıklamada Türkiye’deki değişik kurumların, sürekli olarak Kürt yönetimine sorunlar çıkarttığını ve bölgenin ilerlemesini tıkamaya çalıştıkları ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, FKB yönetiminin Türkiye’nin iç sorunlardan uzak durduğu kaydedildi.
Son dönemlerde Kürt yönetiminin, Türkiye’deki seçimleri etkilemeye çalıştığı yönündeki “propaganda” hakkında bir açıklama gereği duyulduğu belirtilen açıklamada “Türkiye’deki genel seçimleri olumsuz yönde etkilemeye çalıştığımız yönündeki haberler tamamen gerçek dışı. Ne seçimlere, ne de Türkiye’nin içişlerine müdahale etme gibi bir girişimimiz olmamıştır” denildi.
Açıklamada şöyle devam edildi:
“Defalarca, PKK’ya yardım etmekle suçlandık. Bu suçlamalar doğru değil. Bugüne kadar PKK’ya ne lojistik destek, ne de başka türlü desteğimiz olmadığını tekrar ediyoruz. Bugüne kadar Türkiye’deki siyasi gruplarla dostluk ilişkileri geliştirmeye çalıştık. Bir ülkenin içişlerine müdahale ederek veya şiddet kullanarak sorunlar çözülemez. Sorunların çözümü ancak karşılıklı diyalog ve anlayışla mümkündür. Bu bizim temel prensibimizdir.”
Kürt Bölge Başkanlığı açıklamasında ayrıca Türkiye ile Kürdistan bölgesi arasındaki sorunların diyalogla çözümü konusunda her türlü öneriye açık olduklarını, Türkiye ve diğer komşu ülkelerle olan ilişkilerin de dostluk çerçevesinde olmasını arzuladıklarını kaydetti

Kaynak : AA