Sağlık ocakları ücretsiz oluyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''1 Temmuzdan itibaren birinci basamak sağlık kuruluşlarında, sağlık ocakları ve benzeri kuruluşlarda verilen bütün hizmetler memurlarımız, işçilerimiz, yeşil kartlılarımız ve sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlarımız için tamamen ücretsiz hale getirilecektir.

Ayrıca muayene için vatandaşlarımızdan kimlik belgesi dışında herhangi bir belge istenmeyecek'' dedi.

Seçim çalışmaları için Erzurum'da bulunan Bakan Akdağ, Valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, 1 Temmuzdan itibaren birinci basamak sağlık kuruluşlarında muayene olan hiçbir vatandaştan ücret alınmayacağını açıkladı.

Bu konuda hazırladıkları genelgeyi ilgili kurumlara göndereceklerini dile getiren Akdağ, yapılan çalışmanın ''Sağlıkta Dönüşüm Programı''nın bir parçası olduğunu dile getirdi. Recep Akdağ, ''Böyle bir uygulamanın başlayacağını ifade edince birileri (seçim zamanı yaklaştı diye böyle bir uygulama yapıyorlar) diye itirazda bulunabilir.
Bu uygulamanın sürecini biz çok önce başlattık'' dedi.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılacak muayenelerde kimlik dışında bir belgenin istenmeyeceğini ifade eden Bakan Akdağ, şöyle konuştu: ''Artık sağlık ocaklarına başvuru da çok kolay olacak. Hiçbir evrak olmaksızın vatandaşlarımız kimlik belgeleri ile muayene olabilecek. Ancak ilaçların yazılması konusunda sağlık karnelerinin yanlarında olması gerekir. Bir şekilde sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ise muayene konusunda ücret vermezken ilaçların alınmasında ücret ödeyecek. Yoksul vatandaşlarımız ilaçlarını yeşil kartla alacak. Ayrıca yapılan hizmetler konusunda tek tek faturalandırma da olmayacak. Artık toplu bir sözleşme yapıldı. Sağlık kuruluşlarımız ve geri ödeme kurumları bu bürokrasiden de kurtulacak. Her yıl 120 milyon fatura gönderiliyordu. Şimdi sadece istatistik ve sağlık çalışanlarımızın performans ödemeleri için kayıt tutulacak.''

AA