Almanya'nın başkenti Berlin'de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Günü Şenliği ilginç etkinlikleriyle Türkiye'yi aratmadı.

Bu yıl "Türk-Avrupa Kültür Festivali" adını taşıyan 6. Türk Günü Şenliği çerçevesinde ilk olarak Anhalter Bahnof mevkisinden Brandenburg Kapısına kadar mehter takımı eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşün ardından binlerce kişinin katılımıyla Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasındaki alanda kurulan sahne ve çeşitli standlarla kutlamalara devam edildi.

Türk Günü Şenliği organizasyon komitesi başkanı Tacettin Yatkın, Almanya'daki Türklerin tüm zorluklara rağmen uyum konusunda başarılı olduklarını belirterek, "Şiddetle kınadığımız münferit töre ve namus cinayetlerinin Türk toplumunun genel bir özelliğiymiş gibi lanse edilmesini kınıyoruz" dedi.

Berlin Eyaleti göç ve uyum sorumlusu Günter Piening ise Berlin'li Türklerin bu kentin önemli bir parçası olduğunu ifade etti.

Şenlik boyunca çeşitli müzik ve dans grupları gösteriler yaptı. Brandenburg Kapısı önünde kurulan büyük sahnede, Sümer Ezgü, Ceza, Grup Anadolu, Grup Kardeşlik ve Grup Lik-Lik sahneye çıktılar.

AA