İskoçya'daki Glasgow havaalanına gerçekleştirilen saldırıdan sonra, İngiltere İçişleri Bakanlığı, yapılan tehdit değerlendirmesinin ardından alarm seviyesinin ''ciddi'' olarak kalmasına karar verildiğini bildirdi.

Bu arada bir açıklama yapan İskoçya’nın bölgesel Başbakanı Alex Salmond da saldırının ciddi bir olay olduğunu söyledi.

Bu arada saldırının Kraliçe II. Elizabeth’in İskoç Parlamentosu’nun resmi açılışını yapmak üzere bölgede bulunduğu sırada meydana gelmesi de güvenlik uzmanlarınca ''anlamlı'' bir tesadüf olarak değerlendirildi.

Kraliçe Elizabeth bugün öğlen saatlerinde İskoçya bölgesel Parlamentosu'nun üçüncü yasama yılı çalışmalarına başlaması dolayısıyla Edinburgh'da yapılan törene katılmıştı.
Downing Sokağı'ndaki Başbakanlık konutundan yapılan ihtiyatlı ve sınırlı açıklamada da, Başbakan Gordon Brown'ın gelişmelerden an an haberdar edildiği belirtildi.

Başbakanlık açıklamasında herhangi bir başka yorum ya da değerlendirmeye ise yer verilmedi. Glasgow polis yetkilileri de yaptıkları ilk açıklamalarda bugün yaşanan saldırının, dün Londra'da ortaya çıkartılan iki bombalı saldırı girişimiyle bağlantılı olup olmadığının henüz bilinmediğine dikkat çekti.


AA