İran'da halkın tepkisine neden olan benzine kota uygulamasına, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad destek verdi.

Devlet televizyonunun haberine göre, Ahmedinejad, benzine kota konulmasının ardından bu konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, kararın meclis tarafından alındığına dikkati çekti.
Kota uygulamasını ''kaçınılmaz bir karar'' olarak değerlendiren Ahmedinejad, son günlerde genel olarak bütün fiyatlardaki artışla benzin kotası arasında bağlantı olmadığını savundu ve benzin bahanesiyle fiyatların artırılmamasını istedi. Ülkesinin her yıl petrol, gaz ve diğer petrol ürünlerinden 50 milyar dolar gelir elde ettiğini, buna karşın 55 milyar dolarlık enerji harcaması yaptığının altını çizen Ahmedinejad, uygulamadan önce 80 milyon litre olan günlük benzin kullanımının 70 milyona düştüğünü bildirdi. Ahmedinejad, bu rakamı 60 milyona indirmeyi planladıklarını da belirtti.
''CESURCA BİR GİRİŞİM''
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de ülkesinin cesurca girişimlere ihtiyacı olduğunu, şüpheyle büyük işler yapılamayacağını söyledi. Benzine kota konulmasının da `'cesurca girişimlerden biri'' olduğunu ifade eden Hamaney, ''böyle cesurca bir kararı aldığı ve uyguladığı'' için hükümeti tebrik etti. Ayetullah Hamaney, başta benzin olmak üzere enerji konusunda yılda 40 milyar dolarlık destekleme yapıldığına dikkati çekerek, ''Bu aşırı miktar yavaş yavaş azalırsa, buradan gelen para, yatırımlar için kullanılır'' dedi.
Hamaney, hükümetten kararı titizlikle uygulaması ve geri adım atmamasını da istedi. İran'da, geçen Çarşamba gecesi, benzine kota konulmuş, buna kızan halk benzin istasyonlarını yakmış, bazı kamu binalarına saldırmıştı. Halkın benzine kota konulması konusundaki tepkisi sürerken, saldırı ihtimaline karşı bütün benzin istasyonları polis tarafından korunuyor.

AA