İngiltere'nin kuzeyinde, Londra'daki bombalı iki saldırı girişimi ve İskoçya'nın Glasgow havaalanına düzenlenen saldırıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı 4'e çıktı.

Polis, Scotland Yard ve West Midlands polis teşkilatı yetkililerinin
Cheshire bölgesinde 2 kişiyi gözaltına aldığını belirtti. Öte yandan İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un danışmanı ve Scotland Yard polis teşkilatının eski emniyet müdürü John Stevens, haftalık News
of the World gazetesine yaptığı açıklamada, İngiltere'nin "büyük bir
terör tırmanışıyla karşı karşıya olduğunu" belirtti.
''7 Temmuz 2005'teki intihar saldırıları korkunçtu ancak El Kaide şimdi
sokaklarımıza Bağdat ve Bali taktiklerini getiriyor'' diyen Stevens, El
Kaide ajanlarının Irak'tan ya da Afganistan'daki eğitim kamplarından
gelerek İngiltere'deki grupları yönlendirdiğine dair şüphelerin
arttığını da söyledi.
Glasgow kentindeki havaalanının ana terminaline dün Cherokee marka bir
ciple düzenlenen saldırının ardından iki kişi göz altına alınmıştı. Görgü tanıkları, polisin cipteki bir kişiyi sürükleyerek araçtan çıkardığını ve etkisiz hale getirdiğini belirtmişti. Bazı görgü tanıkları da giysileri yanan ikinci saldırganın vücudunu kaplayan alevlerin polisin müdahalesiyle söndürüldüğünü söylemişti.
Bu arada polis, vücudu yanan ve hastaneye kaldırılan saldırganın üzerinde
"şüpheli bir patlayıcı" bulunduğunu açıkladı. Saldırının ardından Başbakan Gordon Brown tarafından toplanan acil durum komitesi Cobra, ülkedeki güvenlik alarmı seviyesini "ciddi"den en yüksek seviye olan "kritik"e yükseltmiş, ABD ülkedeki havaalanlarında güvenlik önlemlerinin artırılacağını açıklamıştı. İskoç polisi, Glasgow havaalanına ciple düzenlenen saldırının, önceki gün Londra'da engellenen saldırılarla bağlantısı olduğu bildirmişti.


AA