Londra'daki iki bombalı saldırı girişimi ve İskoçya'nın Glasgow havaalanına düzenlenen saldırıyla bağlantılı olarak İngiltere'nin kuzeyinde 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Polis, Scotland Yard ve West Midlands polis teşkilatı yetkililerinin Cheshire bölgesinde 2 kişiyi gözaltına aldığını belirtti.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un danışmanı ve Scotland Yard polis teşkilatının eski emniyet müdürü John Stevens, İngiltere'nin "büyük bir terör tırmanışıyla karşı karşıya olduğunu" belirtti.

İngiliz yetkili "El Kaide şimdi sokaklarımıza Bağdat ve Bali taktiklerini getiriyor'' dedi.

Stevens, El Kaide elemanlarının Irak ya da Afganistan'daki eğitim kamplarından gelerek İngiltere'deki grupları yönlendirdiğine dair şüphelerin arttığını da söyledi.

Glasgow havaalanının ana terminaline dün Cherokee marka bir ciple düzenlenen saldırının ardından iki kişi göz altına alınmıştı.

Görgü tanıkları, polisin cipteki bir kişiyi sürükleyerek araçtan çıkardığını ve etkisiz hale getirdiğini anlattı.

Bazı görgü tanıkları da giysileri yanan ikinci saldırganın vücudunu kaplayan alevlerin polisin müdahalesiyle söndürüldüğünü söyledi.

Bu arada polis, vücudu yanan ve hastaneye kaldırılan saldırganın üzerinde "şüpheli bir patlayıcı" bulunduğunu açıkladı.

Saldırının ardından Başbakan Gordon Brown tarafından toplanan acil durum komitesi Cobra, ülkedeki güvenlik alarmı seviyesini "ciddi"den en yüksek seviye olan "kritik"e yükseltmiş, ABD ülkedeki havaalanlarında güvenlik önlemlerinin artırılacağını açıklamıştı.

İskoç polisi, Glasgow havaalanına ciple düzenlenen saldırının, önceki gün Londra'da engellenen saldırılarla bağlantısı olduğu bildirmişti.


Kaynak : BBC Türkçe