Derince ve Erdek'te orman yangını
Kocaeli - Kocaeli'nin Derince ve Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesinde orman yangını çıktı.

Alınan bilgiye göre, Derince'nin Mersincik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen neden çıkan orman yangınına İzmit Orman
Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile birlikte vatandaşlar müdahale etti.

Rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangında ilk belirlemelere göre 2 dönümlük alan tahrip oldu. Ekipler, yangının yerleşim bölgelerine sıçramaması için mücadele verirken, tarla içindeki 2 kulübenin tamamen yandığı belirtildi.

Bu arada, bölgeden yüksek gerilim hattının geçmesi nedeniyle elektrik kesintisi uygulandı. Öte yandan seçim çalışmaları için Kocaeli'nde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İzmit Orman İşletme Müdürü Ufuk Pekmertol'dan telefonla yangınla ilgili bilgi aldı.

Pepe, rüzgarın etkisiyle büyüyen ve kontrol altına alınmaya çalışılan yangına müdahalede bulunması için İstanbul Çevre ve Orman Bölge Müdürlüğünden söndürme helikopteri gönderilmesi talimatı verdi. Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesindeki hatıra ormanında henüz belirlenemeyen bir neden yangın çıktı.Bandırma Orman İşletme Müdürü Arif Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına, Bandırma Orman İşletmesi ile Erdek ve Bandırma belediyelerinin itfaiye ekipleri müdahale etti.

Bursa ve Balıkesir'den gelen 2 helikopterin de söndürme çalışmalarına katıldığını kaydetti. Yangının, hatıra ormanının hemen altında bulunan Ocaklar beldesine ait çöplükten kaynaklanmış olabileceği bildirildi.

AA