İşçi Partisi (İP) Genel Sekreteri Nusret Senem, İsviçre'de 2 kişinin gözaltına alınmasını protesto ederek, ''Ermeni Soykırımı Yalanı'nı yüzünüze haykırmaya devam edeceğiz'' dedi. Ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan İP üyeleri öğle saatlerinde İsviçre Büyükelçiliği önünde toplanarak İsviçre ve ABD aleyhine sloganlar attılar.
Burada basın açıklaması yapan İP Genel Sekreteri Nusret Senem, dün İsviçre'nin Winterhurt kentinde parti temsilcisi Ali Mercan ve Bern Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Ethem Kayalı'nın gözaltına alınmasını kınadıklarını kaydetti. Senem, Mercan'nın ''Doğu Perinçek'in sözlerine katılıyorum. Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır. Bu yalan Büyük Ortadoğu Projesi'nin Türkiye'yi parçalama girişiminin bir parçasıdır'' dediği için, Kayalı'nın ise toplantıyı düzenlediği için gözaltına alındıklarını söyledi. Mercan ve Kayalı'nın yaklaşık 8 saat hücrede tutulduğunu ve 2 saat sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığını öğrendiklerini ifade eden Senem, İsviçre adli makamlarının da Mercan ve Kayalı hakkında dava açacaklarını söylediklerini belirtti.
ABD, İsviçre, Fransa ve Almanya başta olmak üzere batılı devletleri uyardıklarını söyleyen Senem şunları kaydetti: ''Ermeni soykırımı yalanını yüzünüze haykırmaya devam edeceğiz. Bu tür kanunlarınızı tanımıyoruz. Çiğnemeye devam edeceğiz. Ey ABD, ey Fransa ve Almanya ve bütün batılı emperyalist devletler ve iktidarlar. Ülkelerinizde çalışan ve yaşayan 5 milyon Türk ayağa kalkmıştır. Yalanı gerçek yapamayacaksınız. Türkler kanunlarınızı çiğneye çiğneye bitirecektir.''
ADD Merkez Karar Kurulu üyesi Ceyhan Mumcu ise ADD Genel Başkanı Şener Eruygur'u ''göreve çağırdıklarını'' belirterek, bu olaylar sonrasında İsviçre'nin Türkiye'deki imajının zarar gördüğünü söyledi. Mumcu, Türkiye'deki siyasi partilere de seslenerek bu davanın İP'nin davası olmadığını Türkiye'nin davası olduğunu söyledi. Protesto eylemine katılanlar basın açıklamasının ardından dağıldılar.


AA