Devlet Başkanı Beşir: ABD, Sudan'ı da Irak'a çevirmek istiyor

Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan Ahmed El Beşir, Darfur sorununun bu aşamada önemli ölçüde çözüldüğünü, dolayısıyla ülkesi üzerindeki ambargoların haksız olduğunu söyledi. Beşir, ''ABD'nin Sudan'ı da Irak gibi bir savaş alanına çevirmek istediği yönünde bazı soru işaretleri bulunduğunu'' savundu.
Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkeyle dün gece sağlanan canlı video konferansta, Darfur sorunuyla ilgili gelişmelere değinen Beşir, kabileler arasında geçmişten bu yana sürekli sorunlar bulunduğunu, bu sorunların İngiliz sömürge döneminden beri zaman zaman yaşandığını kaydetti.
Kuzey ile güney arasındaki sorunların kendi yönetimleri zamanında çıkmadığını, 50 yıl öncesine dayandığını ifade eden Beşir, kendilerinin barış anlaşması yapma çabalarına karşın, Batılı arabulucuların ''sanki bu sorunun devam etmesini istiyorlarmış gibi'' çabaları olduğunu, buna karşı çıktıklarını belirtti.
Beşir, Darfur sorununun da uluslararası bir sorun haline getirilmeden önce kabileler arası kısıtlı kaynakların paylaşımı nedeniyle ortaya çıktığını ifade etti. Afrika Birliği kuvvetlerinin bölgede yaptığı görevin yeterli görülmediğini kaydeden Beşir, ''çünkü Sudan'ın zengin kaynaklarının elinden alınmak istendiğini'' savundu.
Sudan Devlet Başkanı, Batı ülkelerinin en son Afrika Birliği gücü yerine Darfur'a uluslararası bir gücün yerleştirilmesini istediklerini, kendisinin bunu kabul etmediklerini anımsattı. Beşir, ''sadece kendilerine değil, çatışan taraflara da baskı yapılmasını'' istedi.
ABD'ye de eleştiriler yönelten Beşir, ''ABD'nin Sudan'ı da Irak gibi bir savaş alanına çevirmek istediği yönünde bazı soru işaretleri bulunduğunu'' savundu. BM'nin Afrika Birliği gücüne destek olmasına ilişkin kararı kabul etmelerine rağmen, ABD'nin ambargolara devam etmesini haksız bulduklarını söyleyen Beşir, ambargoların asıl nedeninin Sudan ekonomisini zayıflatmak olduğunu ifade etti.
Beşir, video konferans yoluyla Türkiye, ABD, Rusya, Mısır, Gana, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın çeşitli kentlerindeki gazetecilere açıklamalar yaptı.kaynak:milliyet