Yücel Arzen, İstiklal Marşının Beethovenin Dokuzuncu Senfonisine göre yeniden bestelenmesi gerektiğini düşünüyor ama bunu teklif dahi edemiyor. Alişanı üne kavuşturan besteye imza atan Arzene göre, Mustafa Sandal gibi popçular konservatuarın önünden bile geçemez.
'Fast-food müzik ruhumuzu beslemez'

Yücel Arzen şu sıralar Troya belgeseline müzik yapıyor. İstiklal Marşı'nın güftesinin Beethoven'in Dokuzuncu Senfonisi'yle uyuştuğunu ileri sürüyor. Alişan'a ün kazandıran Ah Le Yar'ın bestecisine göre popçuların çoğu fast-food dondurması gibi... Kahramanmaraş dondurmasını tercih eden Arzen, Mustafa Erdoğan'la sır gibi sakladığı bir projenin de içinde.

Yücel Arzen, 1970 Adana doğumlu. Çukurova Üniversitesi'nde resim eğitim alırken saz çalıp kız tavlamanın cazibesine kapılıp, soluğu konservatuarda alır. Barlada bağlama çalar ama asıl üne Alişan'ın söylediği Ah Le Yar bestesiyle kavuşur. Funda Arar, Sertab Erener, Mahsun Kırmızıgül'ün de aralarında olduğu sanatçılara verdiği 150 bestesi var. Şiirler de besteleyen Arzen, Çanakkale Savaşı için yaptığı beste sayesinde Mustafa Erdoğan'la tanışır ve ilk gösterimi 2007 yılında yapılacak olan Troya gösterisinin temelleri atılır. Yarım saatte bestesi yapılan pop şarkılarını fast-food dondurmasına benzeten Arzen, Kahramanmaraş dondurması gibi ne olduğu belli olan işlere imza atmayı hedeflemiş. Her ne kadar fast-food dondurması kıvamında dediği Nil Karaibrahimgil, Mustafa Sandal, Göksel gibi kendi deyimiyle 'konservatuarın kapısına bile alınmayacak' insanların yaptığı gibi şarkılara imza atmasa da Arzen'in şansı pek de yaver gitmemiş; Yaşar Kemal'in Demirciler Çarşısı Cinayeti romanı, Bülent Ecevit'in şiirlerinin bestelenmesi, Mimar Sinan'ın eserlerinden yola çıkarak gösteri hazırlamak gibi projeleri yarım kalmış. Kenan Işık'a şiir kaseti yapan, adı İbrahim Sadri'nin okuduğu şiirlerle birlikte anılan ve solcuları Türk tarihine yeterli ilgi göstermemekle eleştiren Arzen, Samanyolu TV'ye, Gazeteciler Vakfı'na da işler yapıyor. Kendisine Fethullah Gülen'in en sevdiği besteci siz misiniz? diye soranlara sinir oluyor: Ne Fethullah Gülen'i tanıyor ne de Gülen'in onu sevip sevmediğiyle ilgileniyor. İlgilendiği tek şeyin müzik olduğunu söyleyen Arzen'le konuştuk.

- Çanakkale Savaşı için beste çalışması yaptınız. Şimdi de Mustafa Erdoğan'la çalışıyorsunuz. Nasıl bu noktaya gelindi?
- Boyle Mariotte Kanunu vardır (Birisi İngiliz diğeri Fransız iki fizik bilimcinin aynı teori üzerine çalışmasından bahsediyor). Bizimki de öyle oldu. Benim şiirli, şarkılı bir sahne gösterisi fikrim vardı, bayağı da ilerlemiştik, hatta eşim libretto'sunu yazıyordu.

- Eşinizin ismi nedir?
- Ayla Hacıoğulları.

- Sizin soyadınız Arzen...
- Benim ki de Hacıoğulları amaArzen göbek adım. Hacıoğulları, baklavacı ismi gibi. Arzen çok şık duruyor.

- Ne anlama geliyor?
- Babek isyanı vardır, kızılbayrakla isyan eden ilk tarihsel figürdür; ismim ordan geliyor. Aynı zamanda Arzen, Erzurum'un eski adı. Nazım Hikmet'in Ferhat ile Şirin adlı şiiri şöyle başlar: 'Arzenliler Arzenliler...' Ferhat ile Şirin Arzenlidir, bugünkü Rum diyarı olan Anadolu'ya gelen Arzenliler'e Rum diyarına gelen Arzenli manasında Arzen-i Rum deniyormuş, oradan Erzurum ismi gelmiş. Çanakkale çalışmamıza devam edeyim, Mithat Besi isminde bir arkadaşım beni Mustafa Erdoğan'la tanıştırdı, bir iki sohbetten sonra Çanakkale'den bahsettim bana benim de öyle bir projem var dedim. Fikirlerimizin aşağı yukarı aynı olduğunu görüp çalışmaya başladık.

- Daha önceki projenizle nasıl bir ilgisi var bu ortak çalışmanızın?
- Artık bağlantısı yok. Erdoğan'ın yapmaya çalıştığı danslı gösteri. Dünya prömiyeri 18 Mart diye düşünmüştük ama sanırım daha ileri bir tarih olacak.
NUH KÖKLÜ