Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Serinhisar Tütün Eksperliği Yüksek Okulunun 14 yıl önce açılmasına karar verilmesine karşın, bugüne kadar okula hiç öğrenci alınmadı.
Edinilen bilgiye göre, PAÜ'nün kurulduğu 1992 yılında dönemin DYP Denizli Milletvekili Haluk Müftüler, Serinhisar ilçesinde üniversiteye bağlı Tütün Eksperliği Yüksek Okulu kurulması için TBMM'ye yasa teklifi verdi.
Teklif yasalaştı ve Prof. Dr. Asım Kabukçu yüksek okula müdür, Veli Baysal sekreter olarak atandı. Ayrıca 5 hizmetli görevlendirildi. Ancak okul binası ve öğrencilerin barınmasını sağlayacak yurt olmadığı için öğrenci kabulü yapılamadı. Kabukçu da, geçen yıl PAÜ'ye bağlı Bekilli Meslek Yüksek Okulunda görevlendirildi. Diğer personel ise PAÜ Tıp Fakültesinde istihdam edilmeye başlandı.
-REKTÖR KAZDAĞLI'NIN AÇIKLAMASI-
PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Serinhisar Tütün Eksperliği Yüksekokulunun açılmasının iyi niyetle başlatılan bir girişim olduğunu, o dönem belki tütün eksperi yetiştirmeye ihtiyaç duyulduğunu, bugün ise tütün ekim alanları daraldığından Manisa'daki okulun ihtiyaca cevap verdiğini söyledi.
Bu okulu açmayı kesinlikle düşünmediklerini vurgulayan Kazdağlı, ''Ülkenin kaynakları kıt. İhtiyaç olmayan bir alanda okul açıp eleman yetiştireceksiniz ne olacak? Bunun yerine ara elemanı ihtiyacını karşılayacak meslek okullarına ihtiyaç var. Söylediğim gibi böyle bir okula ihtiyaç yok. Ancak kanunla kurulduğundan, kapatılması içinde TBMM kararı gerekiyor'' dedi.
Rektör Kazdağlı, bu okulun yerine Denizli'de turizmle ilgili bir meslek okulu açılmasını önerdiklerini sözlerine ekledi.
-OKUL MÜDÜRÜ KABUKÇU-
Binası ve öğrencisi olmayan okula müdür olarak atanan Prof. Dr. Asım Kabukçu da, ''Buranın kapatılması için 2 yıl önce rektörlüğe dilekçe verdim. Ama işleme konulmadı'' diyerek, şunları söyledi: ''Biri Manisa'nın Akhisar ilçesinde, diğeri Serinhisar'da olmak üzere Türkiye'de 2 adet Tütün Eksperliği Yüksekokulu var. Tercih açısından bu okullara artık ilgi de yok. Genelde askerliğini tecil ettirmek isteyenlerin tercih ettiği bir bölüm haline gelen bu okulun Serinhisar'da açılması, tamamen siyasi çıkar doğrultusunda gerçekleşmiştir. Bölgede tütün üretimi bile kalmamıştır. Yapılması gereken, siyasiler ve üniversitenin birlikte hareket edip burasını Meslek Yüksekokuluna dönüştürmektir.''