Hıristiyan Sanayi Bakanı’na düzenlenen suikastın ardından Lübnan’da Suriye karşıtları ile Şam savunucuları arasında gerilim arttı. Bugün yapılacak cenaze töreniyle eşzamanlı düzenlenecek Hizbullah mitinginde kılıçlar çekilecek

23.11.2006

Lübnan’da binlerce kişi ellerinde bayraklar ile meydanlara inerek ülkenin bağımsızlık gününü kutlamak için aylardan beri hazırlık yapıyordu. Ancak törenler, kabinenin Hıristiyan Sanayi Bakanı Pierre Gemayel’in öldürülmesinin ardından iptal edildi. Suriye karşıtı bakana düzenlenen suikastın ardında önceki hafta hükümeti “ABD kuklası” olarak nitelendirdikten sonra bakanlarını çekerek seçim isteyen Hizbullah’ın olduğu iddiası ülkeyi karıştırdı. 2 bakanın daha istifası ya da öldürülmesi halinde hükümeti düşecek olan Başbakan Sinyora “Başka suikastlar olabilir. Beni öldürmek isteyenler var” dedi.

Independent gazetesinin Pulitzer ödüllü muhabiri Robert Fisk, ülkede fiili olarak iç savaşa doğru gidildiğini yazdı. Tüm gözler Gemayel’in bugün gerçekleşecek ve Suriye karşıtı gösteriye dönmesi beklenen cenaze töreniyle, Hizbullah’ın Beyrut’ta binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştireceği hükümet karşıtı mitinge çevrildi. Örgüt lideri Nasrallah’ın yapacağı konuşmanın ülkede gidişatı belirlemesi açısından çok önemli olduğu kaydediliyor. Suriye karşıtları ile Suriye yanlısı Hizbullah’ın karşı karşıya gelmesi durumunda ise iç savaşın resmen başlayacağı ileri sürülüyor.

Barış gücü ateş altında kalabilir
Independent yazarı Robert Fisk, Hizbullah ile Suriye karşıtları arasında bir çatışma başlaması halinde ülkede bulunan barış gücü askerlerinin de iki ateş arasında kalabileceğini kaydetti. İsrail sınırına 15 kilometre uzaktaki Şaitiye bölgesinde bulunan Türk askeri içinse tehlike minimum düzeyde...

ÜLKEDE 3 GÜN YAS İLAN EDİLECEK
Sanayi Bakanı Pierre Gemayel’in cenazesi dün doğduğu köye getirilirken çok duygusal saatler yaşandı. Binlerce Lübnanlı Hıristiyan Gemayel’i son kez görebilmek için Beyrut’un doğusundaki Hıristiyan Bikfaya köyüne akın etti. Gemayel’in naaşı, mensubu olduğu partinin Lübnan sedirli beyaz bayrağına sarıldı. Yarın gerçekleşecek resmi cenaze töreninin ardından ülkede 3 gün yas ilan edilecek.