Laleler ülkesinde dünkü seçim 1980’li yıllardan sonra yeniden sağ ve sol partilerin katılımıyla bir ulusal birlik hükümeti olasılığını doğurdu. Seçimde Balkenende’nin partisi 38 sandalye kazandı
23.11.2006

Hollanda’da dün yapılan genel seçimlerde resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Başbakan Jan Peter Balkenende’nin Hıristiyan Demokrat Partisi az farkla önde gidiyor.

Alınan ilk sonuçlara göre, Hıristiyan Demokrat Parti oy kaybetmesine rağmen en büyük parti özelliğini koruyor. Buna göre partinin sandalye sayısı 44’den 38’e gerilerken, ana muhalefet Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin sandalye sayısı da 42’den 34’e düştü. Seçimin en karlısı Sosyalist Parti ise milletvekili sayısını 8’den 20’ye yükseltti. Yabancı ve İslam karşıtı tutumuyla tanınan Geert Wilders’in aşırı sağcı Özgürlük Partisi ise 8 üye çıkardı. Bu sonuçlarla 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edemeyen “Hary Potter” takma adlı Başbakan Balkenende’nin sol partilerle geniş tabanlı bir hükümet kurması gündemde.

4 Türk vekil Meclis’e
Ermeni soykırımı iddialarını reddettikleri gerekçesiyle 4 Türk adayın milletvekili aday listelerinden çıkarılmasıyla Türk kamuoyunda da gerilim yaratan seçimlerde 7 ayrı partiden 12 Türk aday yarıştı.

İşçi Partisi’nden Nebahat Albayrak, Çoşkun Çörüz ve Saadet Karabulut listelerin doğrudan seçilebilecek sıralarında yer aldılar. 160 bin Türk seçmenin Ermeni krizi nedeniyle tepki oylarıyla patlama yapan Demokratlar 66 Partisi’nden Fatma Koşer Kaya’nın da tercihli oylarla meclisteki yerini alması bekleniyor.