Sigara yüzünden canından oldu
SAMSUN (İHA) - Samsun'da, spor yaptıkları sırada kendisinden istenilen sigarayı vermediği için öldürülen müzisyen genç, gözyaşları arasında toprağa verildi.


Rasathane Mahallesi Anneler Parkı'nda 24 Haziran günü akşam saat 23.00 sıralarında meydana gelen olayda, parkın içinde bulunan basketbol sahasında arkadaşlarıyla birlikte maç yapan müzisyen ve gitar dersleri veren Ender Çelenk (20) ile arkadaşı Ceyhun Yıldız (21), yanlarına gelerek kendilerinden sigara isteyen 3 kişiye sigaralarının olmadığını söylemelerinin ardından bıçaklı saldırıya uğramışlardı. Ağır yaralanan gençlerden Ceyhun Yıldız Gazi Devlet Hastanesi'nde, Ender Çelenk ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nde tedavi altına alınmıştı. Ender Çelenk, yapılan tüm müdahalelere rağmen dün gece hayatını kaybetti. Ender Çelenk'in cenazesi, Selahiye Mahallesi'ndeki evine getirildi. Gözyaşları arasında evde bir süre bekletilen Ender'in cenazesi, daha sonda Kadıköy Camii'ne getirildi. Baba İlhan ve anne Ergül Çelenk, bir sigara yüzenden öldürülen çocuklarının arkasından gözyaşı döktü. Ender Çelenk'in öldürülmesinin ardından tepkili olan aile ve müzisyen arkadaşları, olaya tepki gösterdi.


Yoğun bakımda olun oğlunun başından bir an olsun dahi ayrılmayan baba İlhan Çelenk, önlem alınmasını ve bundan sonra kimsenin canının yanmamasını istediğini dile getirerek, "Kavgaya karışan herkesin yakalanmasını, en ağır cezayı almalarını istiyorum. Aynı acıyı yaşansınlar. Hiç bir gencin canı yanmasın. Gençleri bırakmasın. 20 yaşındaki çocuğumu hiç uğruna bir dal sigara yüzünden öldü. Bu nasıl bir zihniyettir. Önlem istiyorum, artık bu tür olaylar yaşanmasın" dedi. Anne Ergül Çelenk ise, "Oğlumu soldurdular da solsun. Ne yazık ki, kısa sürede dışarıya çıkacaklar. Olan benim oğluma oldu" ifadelerini kullandı.


Olay günü arkadaşının yanında olan üniversite öğrencisi Onur Özkan, "Kavga çıkarmak için geldikleri belliydi. Sigara bahane. Sigara istediler, 'hayır' dedik, gittiler.


Sonra üzerimize bisiklet sürdüler. 'Ne bakıyorsun?' diye sataştılar. Sonra olanlar oldu. Ender 1 hafta sonra Bodrum'a gidecekti. Bir sigara yüzünden canından oldu.


Suçu ailelerinde de aramak lazım. Cezalar daha caydırıcı olmalı. Olayları önlemeye yönelik cezalar konulmalı. Polis her türlü yetkiyle halkın içinde olmalı. Devletin varlığını hissetmeliyiz. Polis yoksa böyle olaylar da her zaman yaşanır. Bunların artık durmasını istiyoruz" diye konuştu.


Gencin cenazesi, ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazını müteakip Kıranköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Olayla ilgili gözaltına alınan Ö.A. (18) tutuklanırken, A.Y. (17) ve S.Ç. (18) ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
mynet haber