Berlin'de bir basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Merkel'e Türkiye'yi Avrupa ülkesi olarak görüyor musunuz sorusu soruldu. İşte Angela Merkel'in cevabı...
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin AB üyeliği yerine "imtiyazlı ortaklığı" savunmalarına rağmen, daha önce varılan anlaşmalar doğrultusunda üyelik müzakerelerini sürdüreceklerini söyledi.
Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı da olan Merkel, bugün başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısı sırasında bir Türk gazetecinin, partisinin İlkeler Programında "Sadece Avrupa ülkeleri AB üyesi olabilir" şeklindeki ifadeyi hatırlatarak, Türkiye'yi Avrupa ülkesi olarak görüp görmediğini sorması üzerine, "Parti olarak tutumumuz belli, ancak tüm AB ülkeleri tarafından varılan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmıştır. Bunları sürdüreceğiz" dedi. Türkiye'nin Avrupalı yanları olduğunu ifade eden Merkel, bu nedenle partisinin İlkeler Programından dolayı Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili politikasında hiçbir değişiklik olmadığını kaydetti. Merkel ayrıca, Alman Silahlı Kuvvetlerinin, gerektiği takdirde yurt içinde görev yapmasını da savunarak, günümüzde iç ve dış tehdidin birbiriyle bağlantılı hale geldiğini söyledi..


AA