Hrant Dink'in silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Sanıklar Tuncel ve Hayal birbirini suçlarken Samast sustu.

Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasına 12'si tutuklu 18 sanık katıldı. Mahkemede, tutuklu sanıklardan tetikçi Ogün Samast'ın avukatının, müvekkilinin 18 yaşını doldurmadığını gerekçe gösterererek duruşmaya bir sosyal hizmet uzmanının katılmasını istediği öğrenildi. Mahkeme heyetinin ise talebi reddettiği duruşmada, tetikçi Samast'ın susma hakkını kullanarak konuşmadığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre; duruşmada büyük abi olarak bilinen Erhan Tuncel, azmettirici Yasin Hayal ve tetikçi Ogün Samast yan yana oturdu. Erhan Tuncel ifadesinde, Yasin Hayal ile Alperen Ocakları'nda tanıştığını ancak ilişkilerinin ilerleyen safhalarında ‘Hrant Dink’i öldürün’ diye bir emir vermediğini söyledi. İfadesinde istihbarat elemanı olarak çalıştığını belirten Tuncel, verdiği bilgiler karşığında maaş aldığını da söyledi. Tuncel, 8 istihbaratçıyı tanıdığını belirterek bu kişilerin daha sonra verebileceğini ifade etti.

Yasin Hayal ise milliyetçi, iş güç sahibi olmayan biri olan Tuncel'i Alperen Ocakları'nda tanıdığını söyledi. Erhan Tuncel’in kendilerini evine de davet ettiğini belirten Hayal, Tuncel’in bu evi örgüt evi olarak kullanıldığını iddia etti. Buna cevap veren Erhan Tuncel ise böyle bir şeyin yaşanmadığını ve Hayal’in evini bilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kaynak : Milliyet