Agos Gazetesi'nden Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında 4 tahliye kararı çıktı.

Cinayetin katil zanlısı O.S'nin ise, çocuk mahkemesinde yargılanmak istediği için susma hakkını kullandığı ifade edildi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in gazetesinin önünde vurulmasıyla ilgili Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'nde görülen duruşma devam ediyor. Duruşmanın başlamasından sonra hava almak için dışarı çıkan müdahil avukatlardan alınan bilgiye göre, Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'in duruşma salonunda yan yana oturduğu öğrenildi. Müdahil avukatlardan alınan bilgiye göre; ilk olarak Erhan Tuncel yazılı olarak hazırladığı 3 sayfalık yazılı savunmasını okudu ve mahkeme heyetine sundu. Tuncel'in savunmasında Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal'ın paronayak olduğunu ileri sürdüğü, Yasin Hayal için ise "Bunlar işsiz güçsüz çocuklar, bunların suçu yok" dediği belirtildi. Tuncel'in ifadesinde istihbarat elemanı olduğunu kabul ettiği, gerekli yerlere bilgileri ulaştırdığı ve suçsuz olduğunu söylediği öğrenildi.

Tuncel'in yaklaşık yarım saat süren savunmasının ardından Yasin Hayal kendisini savundu. Hayal, 1,5 saat süren sözlü savunmasında Tuncay Uzundal ve kardeşinin şizofren olduğunu iddia ettiği, her şeyi kafalarına Erhan Tuncel'in soktuğunu öne sürdüğü öğrenildi. Hayal'in, siyasi toplantıları Tuncel'in emrinde yaptıklarını ve Tuncel'in Alperen Ocakları'nın reisi olduğunu ileri sürdüğu bildirildi.

Dink cinayetinin katil zanlısı O.S.'nin avukatının duruşmada bir sosyal hizmetler uzmanı ve çocuk savcısı bulunması gerektiğini ancak yine de ifade verip vermemenin müvekkilinin insiyatifinde olduğunu söylediği, bunun üzerine O.S'nin çocuk mahkemesinde yargılanmak istediği için burda konuşmak istemediğini söylediği ifade edildi.

Gardner: Her taşın altına bakılmalıdır

Uluslararası Af Örgütü Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava ile ilgili olarak, ''Yetkililer dava görülürken her taşın altına bakmayı ihmal etmemelidirler'' dedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, örgütün, Hrant Dink'in öldürülmesi olayına adları karışan 18 sanığın yargılanmasında tüm kanıtlar ve şartların göz önünde bulundurulmasını talep ettiği bildirildi.

Açıklamada, sanıklardan birinin 18 yaşın altında olması nedeniyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmanın kapalı olarak gerçekleştiği ifade edilerek, Hrant Dink'in ifade özgürlüğünü savunan ve insan haklarının evrenselliğini destekleyen bir gazeteci olduğu için hedef haline geldiği savunuldu.

Açıklamada, Uluslararası Af Örgütü Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner'in, ''Türkiyeli yetkililer dava görülürken her taşın altına bakmayı ihmal etmemelidir. Hrant Dink'in öldürülmesi olayına karışanların tümü 'aktif olarak bu ölümcül saldırıyı planlayıp düzenleyenlerle bu saldırıyı önlemekte aciz kalanlar' adalet önüne çıkarılmalıdır'' şeklindeki görüşüne yer verildi.

Bu olay bir tahriktir

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması, verilen aranın ardından devam ediyor.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma nedeniyle adliyeye gelen sanıklardan Salih Hacısalihoğlu'nun babası Ali Kemal Hacısalihoğlu gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, ''Erhan Tuncel'in her zaman önüne bakıldığını arkasına da bakılması gerektiğini'' söyledi.

''Bu olayın bir tahrik olduğu'' görüşünü ifade eden Hacısalihoğlu ''Bu çocukların arkasında kim var ona bakmak lazım. Bu işlere sebep olan unsurlar önemli'' dedi.

Oğlunun iş adamı, Erhan Tuncel'in ise öğrenci olduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, oğlunun Erhan Tuncel ile herhangi bir işi olamayacağını kaydetti.

Belediye başkanlığına adaylığı döneminde yürüttüğü seçim kampanyası sırasında Erhan Tuncel'i tanıdığını, ancak o dönemde pek çok kişiyle görüştüklerini ve bu kişileri ayrıntılarıyla tanımalarının mümkün olmadığını belirten Hacısalihoğlu, gayri yasal işlere, insanların kavga etmesine her zaman karşı, hasım sahibi
olmayan, kan davası bulunmayan bir aile olduklarını anlattı.

Erhan Tuncel'e mermi verdiği yönündeki iddiayı duyduğunda oğlunun şok olduğunu söyleyen Hacısalihoğlu, ''Böyle birşey yapacak kişi önüne gelene silah ya da mermi sormaz. Zaten Trabzon'da ya da İstanbul'da mermi bulmakta güçlük çekileceğini zannetmiyorum'' görüşünü kaydetti.

Erhan Tuncel ile oğlunun arasında ticari bir mesele nedeniyle gerginlik bulunduğunu ifade eden Hacısalihoğlu, ''Bu olay aydınlatılamadığı takdirde ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak rahat edemem'' dedi.

Öte yandan, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile kardeşi Orhan (Hosrof) Dink'in de duruşmada yazılı beyanlarını okudukları ve ikişer sayfalık dilekçe sundukları öğrenildi.

Ajanslar