Dink ailesinin avukatı Bahri Bayram Belen, Yasin Hayal'in mahkemede polis muhbiri olduğunu ve Erhan Tuncel tarafından örgütlendiğini söylediğini iddia etti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanığın yargılandığı dava 1 Ekim 2007 tarihine ertelendi.
Duruşma sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen Dink ailesinin avukatı Bahri Bayram Belen, Yasin Hayal'in polis muhbiri olduğunu, Erhan Tuncel'in de kendisini örgütlediğini söylediğini iddia etti.
Belen, "Davanın bütün tarafları iddiaları ve savunmalarını en iyi şekilde açıklamak açısından her şeyi söyleyebildiler. Müdahil avukatları, mahkemeyi etkilemek gibi bir niyette olamaz ama taleplerimiz oldu. Mahkemeyi sıkıntıyı sokmamak ve sağlıklı bir yargılama olması için uğraştık" dedi.
Soruşturmanın genişletilip genişletilmeyeceği yönündeki soruyu ise Belen, "Hem biz, hem de sanık avukatları, sanıklara doğrudan soru soracaklar. Şu aşamada Trabzon'a talimatlar yazıldı. Bunlar beklenecek. Mahkemenin taleplerimize karşı duyarlı olduğu görünüyor. Bu duruşmada 4 tahliye oldu. Bu tahliyeleri değerlendireceğiz. Gerekirse de itirazda bulunacağız. Müdahil avukatlarının sayısının azaltılması gibi bir talep var bunu da değerlendireceğiz. 18 sanıklı bir davada böyle bir savunma yapmak normaldir. Bu karar, sayımızın fazla olması ile ilgili değil, mahkeme salonunun yetersizliği ile alakalıdır" dedi.
Mahkemede verilen ifadelere ilişkin açıklama yapmayacağını belirten Belen, "Yasin Hayal, polis muhbiri olduğunu söyledi ve Erhan Tuncel tarafından örgütlendiğini belirtiyor" diye konuştu.
Tutuklu sanık Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut ise duruşmanın seyrini mahkeme heyetinin çok güzel götürdüğünü söyledi. Turgut, "Karşı taraf avukatları sanki savunma değil saldırı yaptılar. 'Ya ceza vereceksiniz, ya vereceksiniz' şeklinde tavır kabul edilemez. Bu mahkemeden 4 tahliye çıktı. Çünkü bize göre bu davada, suçu olmayan kişiler boş yere tutuklandı" dedi.
Gazetecilerin, "Soruşturma genişletilecek mi" şeklindeki sorusuna, "İstenildiği kadar genişletilsin. Biz rahatsız değiliz. Bu kişiler
kullanılmışlardır. Onların vatansever duyguları kullanılmıştır. Mahkeme, davanın genişletilip genişletilmeyeceğine karar verecektir. Azmettirici Erhan Tuncel'dir" şeklinde yanıtladı. Böyle diyerek emniyeti mi suçladığı yönündeki soruya Turgut, "Emniyeti suçlamıyorum, suçlamam da. Neticede devletin bir kurumudur. Erhan Tuncel'i kimler kullandıysa bulunsun. Emniyetin adı kirletilmesin" dedi.
Öte yandan duruşmanın başlamasında kısa bir süre önce gazeteci-yazar Cengiz Çandar ve müdahil avukatları ile tartışan Hayal'in avukatı Fuat Turgut'u duruşma boyunca 2 polis memuru korudu. Turgut, basın açıklamasının ardından otomobiline kadar polis koruması eşliğinde gitti.

İHA