ABD'nin güney Lefkoşa Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'in (45) cesedine yapılan otopside, boyun damarının kesilmesinden kaynaklanan kanamaya bağlı olarak hayatını kaybettiği saptandı.

Geçen perşembe günü kaybolan ve dün Lefke bölgesinde Güney Kıbrıs sınırları içerisinde ölü bulunan Amerikalı yarbayın cesedine dün gece otopsi yapıldı. Rum adli tabip ve Avrupa Parlamentosu'ndaki Rum milletvekili Marios Matsakis tarafından yapılan otopside, Mooney'in, boyun damarının kesilmesinden kaynaklanan kanamaya bağlı hayatını kaybettiği belirlendi.

Otopside ABD elçilik yetkilileri de hazır bulundu.Rum basını, Amerikalı diplomatın intihar etmiş olabileceğinden şüphelenildiğini duyurdu.Rum gazeteleri, kilitli aracının yakınlarında ölü bulunan Amerikalı yarbayın sol elinde bir ustura tuttuğunu, vücudunun çeşitli yerlerinde kesikler olduğunu ve cesedin vahşi hayvanlar tarafından parçalandığını yazdı.

Mooney'in, Lefke bölgesinde Atsa-Orkonda yolu yakınlarında bulunan cesedinin çürümüş vaziyette olduğu belirtildi. Mooney'in cesedinin üzerinde bulunan not ve CD ile arabasında bulunan evrak çantasına, Rum polisi göremeden, ABD elçilik yetkililerinin el koyduğu kaydedildi.

Rum basınına göre, Amerikan elçilik çalışanları, psikolojik problem gözlemlenmemesine karşın diplomatın intihar ettiğinden şüpheleniyor.

AA