İzmir'in Urla İlçesi Tapu Sicil Müdürlüğü'nde, gizli kamerayla tespit edilen rüşvetle ilgili olarak haklarında dava açılan, aralarında eski müdürün de bulunduğu 3'ü tutuklu 10 kişinin davasında karar çıktı
24.11.2006

Sanıklardan harita mühendisi Erdoğan Yücel beraat ederken tutuklu Tapu Sicil Eski Müdürü Mehmet Sami Öztekin, yardımcıları Mehmet Akkuş ve İbrahim Akbaş ile tutuksuz 3 sanık 3'er yıl 1'er ay, 3 emlakçı ise 1'er yıl 8'er ay hapisle cezalandırıldı. Ttuklu eski müdür ile iki yardımcısı cezaevinde yattıkları süre gözönüne alınarak tahliye edildi.

İzmir 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde, bugün yapılan duruşmaya, haklarında 12'şer yıl hapis cezası istenen tutuklu sanıklar Urla Tapu Sicil Eski Müdürü Mehmet Sami Öztekin (50), yardımcıları Mehmet Akkuş (48) ve İbrahim Akbaş (54) ile tutuksuz sanıklar emlakçı Rıza Öz (61), Yüksel Aydıntepe (54) ve Ahmet Aygün (50), emekli Tapu Sicil Müdürü Ali Girgin (61), Ali Ergin (57), belediye meclis üyesi İsmet Hoyman (57) ve harita mühendisi Erdoğan Yücel (30) katıldı.

Son duruşmada, önceki ifadelerini tekrarlayan Urla Tapu Sicil Eski Müdürü Mehmet Sami Öztekin, kurumunu ve devleti zarara uğratmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını, kendi aralarında bazı personelin maaşlarını ödemek ve giderleri karşılamak için para topladıklarını, rüşvet almadıklarını ileri sürüp suçlamayı kabul etmedi. Diğer sanıklar da, aynı yönde ifade verip suçlamaların asılsız olduğunu vurguladı.

Mahkeme heyeti, görevlerini kötüye kullandıklarına kanaat getirdiği sanıklardan tutuklu Tapu Sicil Eski Müdürü Mehmet Sami Öztekin, yardımcıları Mehmet Akkuş ve İbrahim Akbaş, ile Ali Girgin, Ali Ergin ve İsmet Hoyman'ı 3'er yıl 1'er ay, emlakçılar Rıza Öz , Yüksel Aydıntepe ve Ahmet Aygün'ü de 1'er 8'er ay hapisle cezalandırıldı. Harita mühendisi Erdoğan Yücel ise beraat etti.

Ayrıca, tutuklu eski müdür M.S.Ö. ve iki yardımcısının da cezaevinde yattıkları süre gözönüne alınarak tahliye edilmesine karar verildi