Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, "Cumhuriyet tarihinde 16 kez toplanan Milli Eğitim Şurası'nın 17'ncisini isminde milli kelimesi bulunan bakanlık eliyle 'birinci dini eğitim şurası' haline çevirdik" dedi
24.11.2006

Fethiye Kültür Merkezi'nde düzenlenen Öğretmenler Günü kutlamasında konuşan Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, yapılanların Tevhidi Tedrisat Kanunu yürürlükteyken `milli eğitim' adı altında gerekleştiğini hatırlatıp, "İşi daha da ileri götürdük. Cumhuriyet tarihinde 16 kez toplanan Milli Eğitim Şurası'nın 17'ncisini isminde milli kelimesi bulunan bakanlık eliyle `birinci dini eğitim şurası' haline çevirdik" dedi.

Konuşması sırasında National Geographic Dergisi'nin Ocak 1929 sayısındaki Türkiye fotoğraflarından şapkalı, modern giysili Türk insanlarından örnekler veren Prof. Dr. Yurtkuran, "Siyaset, ticaret ve şeriat özelleştirme maskesi adı altında milli eğitimin ele geçirilmesinde müthiş mesafeler elde etti. İki bin yıllık Türk devlet kurma kültürünü unutturup, bedevi kültürünü baskın kılmayı hedef almış çabalar ve oyunlarla karşı karşıyayız" diye konuştu. Türkiye'nin yazgısının kesinlikle bu olmadığını ifade eden Prof. Dr. Yurtkuran, "Atatürkçü düşünce sistemi ve bu sistemin yetiştirdiği siz genç öğretmenler, bu karanlığı, bu karanlık tabloyu kesinlikle deleceksiniz. Aydınlığa kavuşturacaksınız. Aydınlığa kavuşturmak zorundasınız" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, "Öğretmenlerimizin eli öpülecektir. Doğrudur. Öğretmenlerimiz Türk'ün geleneğinde eli öpülen insanlardır. Ancak biraz da bu saygının lafta kalmaması lazımdır. Siz öğretmenlerimizi açlığa mahkum edeceksiniz. Siz öğretmenlerinize, çalışanlarınıza, devletine sahip çıkmaya çalışanlara, yarınları yetiştirenlere açlık sınırı altında maaşları takdir edeceksiniz, onur kırıcı maaşlar takdir edeceksiniz sonra da `öğretmenim çok yaşa' diyeceksiniz. Öğretmenliğin ücreti olmaz, aynen hekimlik gibi. Öğretmenin vizitesi olmaz. Öğretmene verilen maaşın adı onore olmalıdır" diye konuştu.