Van'da Öğretmenler Günü, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken, öğretmen ve öğrencilerin sahne koyduğu 'Haydi Kızlar Okula' adlı tiyatro gösterisinde de töre işlendi
24.11.2006

Tiyatro oyununda küçük kızların töre gereği evlendirilmesi, okula gönderilmemesi konusu sergilendi. İlgiyle izlenen tiyatro sonrası oyuncular alkış yağmuruna tutuldu.

Kültür Merkezi'nde yapılan kutlamalara Vali Niyazi Tanılır, Milli Eğitim Müdürü Yahya Yıldız, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmaların ardından göreve yeni başlayan öğretmenler, öğretmenlik yemini etti. Ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan `Haydi Kızlar Okula' adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Tiyatroda, öğrenciler son günlerde okullarda yaşanan olaylara ve yine son günlerde gündeminden hiç düşmeyen töreye dikkat çekti. Tiyatro oyununda, öğretmen köy muhtarı ile birlikte evleri tek tek dolaşarak kızların okula gönderilmesini isterken, 12 yaşındaki kızların köyün yaşlı ağalarıyla evlendirilmesi sahnelendi. İlgiyle izlenen tiyatro oyunu sonrası öğrenci ve öğretmen oyuncular, izleyenler tarafından alkış yağmuruna tutuldu.