ay önce Bağdat’ta kaçırılan ABD askeri için düzenlenen operasyonlarda 62 sivil öldü. ABD ablukasını fırsat bilen Sünni militanlar ise savaşın en büyük saldırısını yaptı. 8 bomba 154 can aldı
24.11.2006

Bundan tam bir ay önceydi... ABD ordusunda tercüman olarak görev yapan Ahmed El Tai adlı Irak kökenli Amerikan askeri, Iraklı eşine bayram ziyareti yapmak için geldiği Başkent Bağdat’ın Sadr bölgesinde yüzü maskeli Şii milislerce kaçırıldı. Amerikan ordusu ne pahasına olursa olsun askerin bulunacağını açıkladı. Hava desteğiyle 3 bin askerin katıldığı operasyonlar başlatıldı. Çoğu kadın ve çocuk 62 kişi öldü. Şehir ablukaya alındı. Amerikan askerleri tüm evlere baskın düzenlemeye başladı. Operasyonların şiddeti o kadar arttı ki Irak Başbakanı ABD ordusunu “biraz insaflı olmaya” çağırdı.

SAĞLIK BAKANLIĞI HARABEYE DÖNDÜ
ABD askerlerinin Mukteda El Sadr’a bağlı milisleri abluka altına almasını fırsat bilen Sünni militanlar da 2.5 milyon kişinin yaşadığı bölgede saldırılarına hız verdi. 1 ay içinde mezhep çatışmalarında 2 bin Iraklı öldü. Dün ise Sadr kenti için adeta kâbus günüydü. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen 3 intihar ve 1 havan topu saldırısı ile savaşın en kanlı günü yaşandı. 154 kişi öldü, 236 kişi yaralandı. Sadr’a 5 kilometre uzaktaki Sağlık Bakanlığı binası da 30 militanın saldırısına uğradı. Bakanlık binası kullanılamaz hale geldi.

Misilleme gecikmedi
15 dakika arayla 4 bombanın patladığı Sadr’da eylemlerde yarım ton patlayıcı kullanıldığı açıklandı. Sardırının ardından Şii milisler intikam yemini ederek ellerinde silahlarla sokaklara fırladı ve Sünni hedeflerine bomba yağdırdı. Ebu Hanife camisine tam 10 roket atan Sadr milisler 1 kişinin ölümüne 10 kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Sünni camisi ise harabeye döndü.

Askerin yerini söyle parayı kap!
Amerikan askerleri şimdiye dek Sadr’da tutulduğu sanılan esir askerle ilgili 321 ihbar aldı. Düzenlenen 58 kurtarma operasyonunda ise askerin izine rastlanmadı. Askerin yerini söyleyecek olan kişiye vaad edilen 50 bin dolarlık ödül bile etki etmedi. Pentagon tarafından alınan kararla ABD ordusu son çare olarak bölgede devriye gezen tüm zırhlı araçlara, ABD doları bulunan afişler astı. Araçların üzerindeki afişlerde Iraklılar’a, “Direniş liderleri ya da kaçırılan Amerikan askeri ile ilgili bilginiz varsa gelin, anlatın, ve ödülünüzü alın” çağrısı yapılıyor.