Ankara'da "dikiz aynası" operasyonu

Ankara'da özel bir sürücü kursunda sahte diploma ve sağlık raporu düzenlemek suretiyle sürücü belgesi verilmesini sağlayan şahıslara yönelik "Dikiz Aynası" adlı operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, özel bir sürücü kursu sahibi ve müdürünün ilkokul mezunu şahıslarla irtibat kurarak şahıslar adına sahte ortaokul ve lise diploması düzenledikleri veya lise mezunu olup daha önce sürücü kursundan yasal yollarla sürücü belgesi alan şahısların lise diplomaları üzerinde tahrifat yapmak suretiyle ilkokul mezunu şahısları lise mezunu gibi göstererek sürücü kursuna kayıt yaptıkları, kayıt yaptırılan bu şahısların yerine sahte nüfus cüzdanı düzenleyerek başkalarını sınava soktukları, sahte sağlık kurulu raporu ve bu işlemler karşılığında şahıslardan bin ile bin 500 YTL aldıklarını tespit etti.

Harekete geçen polis, "Dikiz Aynası" kod adlı operasyonla sahte diplomayla sürücü belgesi alan Battal K., Bülent A., Mehmet T., Necip U., Dursun D., Mehmet Ç., Garip K., Adem A., Osman P., Fatih G., Asiye K., Feramiz T. ve Hülya Ö. isimli şüpheliler, sürücü kursu sahibi Şükrü Ş. ve kurs müdürü Mustafa B. ile onlarla birlikte hareket eden Oğuz Y.'yi gözaltına aldı. Sahte diplomalarla alınan sürücü belgelerine de el konuldu. Yapılan aramalarda tanzim edilmiş ve tanzim edilmeye hazır sahte sağlık kurulu raporları, kaşeler, mühürler, numaratörler, çok sayıda boş sürücü sertifikası, sahte motorlu taşıt sürücü sınavına giriş belgeleri, sahte nüfus cüzdanları, sahte ehliyetler, değişik şahıslar adına düzenlenmiş sahte diploma asılları ve fotokopileri, nüfus cüzdan fotokopileri, fatura koçanları, 4 adet şarjör, 17 adet av tüfeği fişeği, çok sayıda kurusıkı fişeği, 2 kilogram av tüfeği saçması, bilgisayar kasaları ve scaner ele geçirildi. Emniyette sorguları tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.


AA