İngiltere'de haftalardır süren aşırı yağışın yarattığı sel sırasında ayağı kanalizasyon ızgarasına sıkışan 29 yaşındaki bir adamın kurtarılma görüntüleri şaşkınlık yarattı.İngiltere'de haftalardır süren aşırı yağışın yarattığı sel sırasında ayağı kanalizasyon ızgarasına sıkışan 29 yaşındaki bir adamın, olaya müdahale eden görevlilerin tüm çabalarına rağmen can vermesi saniye saniye görüntülendi.

İngiliz basını, 10 gün önce Hull yakınlarındaki Hessle Kasabası'nda meydana gelen selde boğulan İngiliz gencin son dakika görüntülerini tartışıyor. Daily Mail gazetesinin haberine göre, kanalizasyon kapağını açmaya çalışırken ızgarasına ayağı sıkışan Mike Barnett, 4 saat boyunca azgın sularla mücadele etti.

Kendisini kurtarmaya gelen görevlilerin tüm müdahalelerine karşın yaklaşık 20 saniye boyunca su altına kalan Barnett'ın bilincini yitirmesinden önceki son dakikaları, bir video kamerayla görüntülendi. Genç adamın aşırı vücut ısısı kaybı nedeniyle öldüğü açıklandı.

BABANIN İSYANI
Gazeteye konuşan gencin babası Mike Barnett, oğlunun ölümünden kurtarma görevlilerini sorumlu tuttu. Görevlilerin olaya nasıl müdahale etmeleri gerektiğinin bilmediklerini öne süren Barnett, "Oğlumun ayağını bile kesseler, şimdi kurtulmuş olacaktı. Ancak onlar suyun kirli olduğunu ve ayağı kesmeleri halinde oğlumun zehirlenerek öleceğini söyledi. Oğlum yine de öldü" diye konuştu.

Ölen gencin patronu Geoffrey Claxton da, kurtarma görevlilerinin ne yapacaklarını bilmedikleri için Barnett'ın hayatını kaybettiğini söyledi. Claxton, "Barnett'ı kurtarmak için gereken tek şey bir Land Rover ve biraz zincirdi. Kanalizasyon kapağını jeep'le çekerek çıkarabilirlerdi" diye konuştu.

Gelen eleştirilere cevap veren Humberside İtfaiye Şefi Frank Duffield ise, adamlarının Barnett'ı kurtarmak için hayatlarını tehlikeye attığını, ancak durumun son derece zor olduğunu söyledi.