Dünyanın ilk yüz nakli ameliyatı yapılan hastası Fransız Isabelle Dinoire, ameliyatın üzerinden 18 ay geçmesine rağmen hala yeni yüzüne alışamadı.
Dinoire, Le Monde'da yayımlanan demecinde, "Beni önceki halimden çok da farklı olmadığıma ikna etmek için çok çalıştılar, ama yanıt ortada: evet çok farklı. Benden, benim kimliğimden bir parça bir daha geri gelmemek üzere kayboldu. Ve ben kim olduğuma ait hatıraları hala saklıyorum" ifadesini kullandı.
Uyurken köpeği tarafından yüzü parçalanan Dinoire, 27 Kasım 2005'te ameliyat olmuş, ameliyat dünyanın ilk yüz nakli olarak tıp tarihinde yerini almıştı. Ameliyattan 18 ay geçtikten sonra, ağzını kullanmak için yoğun egzersizler yaptığını belirten Dinoire, bağış yapan aileye ve vücudunun nakledilen yüzü reddetmesi riski bulunduğu için kendisini sıkı bir şekilde takip eden ameliyat ekibine şükran duyduğunu belirtti.
Aslında basınla arası pek de iyi olmayan Isabelle Dinoire, organ bağışının daha da yaygınlaşmasına ve bu konudan aile içinde daha sık söz edilmesine katkı sağlamak amacıyla Le Monde'a bu demeci verdiğini söyledi. Diploması ya da bir mesleği olmayan, boşanmış ve işsiz olan Isabelle Dinoire, Fransa'nın kuzeyinde "önceki gibi" iki kızıyla yalnız başına yaşıyor ve basının kendisinden ve ailesinden uzak durmasını istiyor.
AA