Yazar Aziz Nesin ölümünün 12'nci yılında Nesin Vakfı'nda düzenlenecek piknikle anılıyor.
Nesin Vakfı ayrıca yazarın vasiyetini yerine getirerek bu yıl çocukların eğitimi için hayata geçirdiği projelere “Nesin Matematik Enstitüsü” ekleyecek.
Ali Nesin, yaptığı yazılı açıklamayla 5 Temmuz 1995'te hayatını kaybeden ünlü yazar Aziz Nesin’in yarın Nesin Vakfı'nda düzenlenecek piknikle anılacağını belirtti. Ali Nesin ayrıca, babasının vasiyeti olan “Nesin Matematik Enstitüsü” projesinin hayata geçmeye başladığını bildirdi.
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’de 10 dönüm arazi üzerinde inşaatına başlanan matematik enstitüsünde, “çoluk çocuk hummalı bir çalışma içindeyiz” diyen Nesin, önümüzdeki günlerde Türkiye’nin dört bir yanından gelecek 70 gencin 45 gün boyunca matematik yapacağını belirtti.
Nesin, “Şirince’de ve tam anlamıyla dağ başında, yaban domuzlarının, tilkilerin, akreplerin, yılanların cirit attığı 10 dönümlük bir arazi” diye tanımladığı yerde kurulacak enstitünün çalışmalarının da çocuklarla birlikte yapıldığını kaydetti.
Nesin yürüttükleri çalışmalarla ilgili şunları söyledi:
“İyi, doğru ve güzel birleştiğinde kendimizi tutamıyoruz. Keşke beş dakikalığına gelip görebilse… Bu mekan Vakf’a hatırı sayılır bir gelir de sağlayacak.”
Ali Nesin ayrıca, Nesin Vakfı'ndan Çayan isimli bir gencin de Marmara Üniversitesi Heykel Bölümü’nü birincilikle bitirerek Aziz Nesin’e en güzel armağanı verdiğini sözlerine ekledi.