Bursa'da süresi dolan MHP'nin bilboard reklamı yerine Başbakan Erdoğan'ın mitingiyle ilgili afişi asan 2 görevli, bir grubun beyzbol sopalı saldırısı sonucu yaralandı.

Afiş görevlisi 2 yaralıyı hastanede ziyaret ederek, olayı kınadıklarını söyleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, savaşa değil seçime gittiklerini belirterek, "Bu anlayışla Türkiye'de terörü nasıl önleyeceğiz" dedi.

Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, merkez Nilüfer İlçesi Fethiye Mahallesi Mudanya Caddesi'nde afiş asan özel şirkete ait görevliler Seyit Ali Malkoç (45) ve Temel Sağlam (25) kimliği belirlenemeyen grubun saldırısına uğradı. Süresi bittiği öne sürülen MHP'nin afişlerinin üzerine AK Parti afişlerini astıkları, yakın bir bölgede de kısa süre önce MHP'nin afişlerini yapıştırdıkları belirtilen 2 görevli, kimliği tespit edilemeyen 7-8 kişinin beyzbol sopalı saldırısı sonucu yaralandı. Omuzunda kırık
olan ve böbreğinde kanama meydana gelen Seyit Ali Malkoç hayati tehlike kaydıyla, bacağında kırıklar olan Temel Sağlam da hayati tehlikesi olmaksızın Çekirge Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.


Şirketin aracında ve telsizlerin de saldırı sebebiyle hasar meydana geldiği belirtilirken, İhsaniye Polis Merkezi ekipleri savcılığın talimatıyla soruşturma başlattı. Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla MHP 1. sıra milletvekili adayı Necati Özensoy, sabah saatlerinde adliyeye giderek ifade verdi.
Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, milletvekili adayı Hayrettin Çakmak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, saldırıya uğrayan özel şirket görevlilerini hastanede ziyaret etti. Partililer, yaralıların durumu hakkında başhekimden bilgi aldılar.


Omuzunda kırık, boyun ve sırtında darp izi ve böbreğinde kanama olan yaralı Seyit Ali Malkoç, hiçbir partiye yakınlığı olmadığını, her partinin seçim afişlerini kendilerinin yapıştırdığını belirterek, "Her partiye saygım var. Bize saldıran kişilerin de afişlerini biz yapıştırıyoruz. Bizim suçumuz yok. Maaşla çalışan insanlarız. Bizi bu hale getirdiler. Şikayetçiyim" dedi.

Temel Sağlam da, önce 2 kişinin geldiğini sopalarla kendilerini kovaladığını öne sürerek, "Kaçmaya başladım. Sonra 5-6 kişi geldi. Onlar da saldırdı. Aracımıza ve telsizlere zarar verdiler" diye konuştu.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Faruk Çelik, birkaç gün önce de kendi seçim aracına silahlı kişilerin saldırdığını hatırlatarak, "Bir şirket adına il seçim kurulu talimatıyla Ak Parti'nin afişinin üzerine bir başka parti bilboardını yapıştırırken veya bir başka partinin süresi dolan ilanını kaldırıp Ak Parti ilanını yapıştırırken görevliler saldırıya uğramış. Anlaşılır gibi değil. Bir partinin birinci sıra adayının resmi giydirilmiş araçlarıyla beyzbol sopalarıyla dahli olmayan insanlar öldüresiye dövülüyor.

Biz savaşa değil, seçime gidiyoruz. Bu anlayışla Türkiye'de terörü nasıl önleyeceğiz? İl Seçim Kurulu'nun verdiği görevi yerine getiren insanlar bu hale getirilirse, Türkiye'nin geleceğinden nasıl emin olabiliriz. Açıkçası bu anlayıştaki insanları parlamentoda düşünmek bile istemiyorum. Aklımdan geçirmek istemiyorum. Türkiye'ye yapılacak en olumsuz göstergedir. Seçimlerin barış içinde geçmesi gerekiyor" dedi.

Bursa Valisi ve Emniyet Müdürü'nü de göreve çağıran Çelik, "Seçimlerin bu huzur havasını bozucu durumla karşı karşıyayız. Herkes kendine çeki düzen versin. Valiliğimizin, emniyetin prensip kararları var. Seçimlerde il seçim kurulunun talimatları doğrultusunda çalışmalar yürütülüyor. Seçim bürolarının haricindeki bayrakların indirilmesi kararı var. Lütfen bu bayraklar insin, bu çatışma ortamından uzaklaşılsın" diye konuştu.

İHA