Alman vatandaşı Marko W.'nin 13 yaşındaki bir İngiliz kıza cinsel istismarda bulunduğu iddialarıyla ilgili görülen mahkeme de Avrupa basınında yankı buldu. Deutsche Welle, davanın 8 Ağustos'a ertelendiğini belirtirken Euronews, annenin duruşma salonunu göz yaşlarıyla terk ettiğini kaydetti.

Deutsche Welle'nin haberinde Almanya'nın serbest bırakılması taleplerine karşın Mahkeme'nin, Marko W.'nin tutukluluk halinin devamına karar verdiği vurgulandı. 17 yaşındaki Marko ile ilgili duruşmanın 8 Ağustos'a ertelendiği kaydedilen haberde, Marko'nun o tarihe kadar hapiste kalacağı ifade edildi.

Marko'nun, 13 yaşındaki bir İngiliz kıza cinsel istismarda bulunduğu iddialarını reddettiği belirtilen haberde, söz konusu olayın Almanya'da manşetlere taşındığı ve başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere pek çok önde gelen siyasinin Alman gencin serbest bırakılması için çağrıda bulunduğu hatırlatıldı.

Haberde, Türk yetkililerin ise bu tür çağrılara tepki gösterdiği ve reşit olmayanların tacizi ile ilgili yasaların Avrupa Birliği standartlarına yükseltildiğini söylediği vurgulandı.
Haberde bir sonraki davada Marko W.'nin tutukluluk halinin kaldırılabileceği, belirli bir süre hapis yatabileceği ya da davanın Almanya'ya alınabileceği ifade edildi.
Euronews kanalının haberinde ise Mahkeme'nin Almanya ve İngiltere'den gelecek belgeler için davayı 8 Ağustos'a ertelediği ve Marko'nun bu tarihe kadar tutuklu kalmaya devam edeceği kaydedildi.
Haberde zanlının 18 yaşından küçük olması nedeniyle davanın kapalı kapılar ardında yapıldığı, ancak kararın açıklanmasıyla Marko'nun annesinin göz yaşlarıyla dışarı çıktığı ifade edildi.
Euronews'un haberinde Marko'nun babasının, “Şu anda oğlum iyi. Cesur ve şikayet etmiyor. Ama annesinin bozulan sinirleri için endişeleniyor” sözlerine de yer verildi.


ANKA