Van ve Mardin'de ganyan bayilerini dolandırmak suretiyle 6 bin YTL alan 1'i bayan 2 zanlı, Fethiye'de kesilen trafik cezası sayesinde yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ganyan bayilerini dolandıran şahıslara yönelik gerçekleştirdiği ve 'Çekirge' adı verilen operasyon sonucunda başta Van olmak üzere bir kaç ilde ganyan bayilerini dolandıran 2 kişilik bir şebekeyi çökertti.

Dolandırıcılık olayının yaşandığı Van'da, 01 Temmuz günü saat 20.00 sıralarında Burhan A. ve M.B. isimli bayan, Ş.D. isimli ganyan bayiinin yanında bulunan ekmek fırında çalışan M.Y.'nin yanına gitti.

Burhan A., Erciş ilçesinde uzman çavuş olarak görev yaptığını, oynadığı at yarışı kuponunun tuttuğunu, acil hastası olduğundan paraya ihtiyacının olduğunu söyledi. Bunun üzerine fırında çalışan M.Y. ganyan bayii sahibi Ş.D.'yi arayarak iş yerine gelmesini istedi. Ş.D. fırına gelerek Burhan A. ile görüşüp, ganyan kuponunu aldı.

Makinesinin saat 19.00 sıralarında kapandığından kuponu gözüyle kontrol eden Ş.D., şahsa 2 bin 500 YTL para verdi. Ertesi gün işyerine gelen Ş.D. makinenin kuponu kabul etmemesi üzerine Elazığ Bölge Hipodrom Müdürlüğü'yle görüşme yaptı. Kuponun sahte olduğu ortaya çıkması üzerine polise başvurdu.

Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kendilerine verilen eşkal doğrultusunda çalışmalarını başlatarak Van'daki olaydan 5 gün sonra aynı dolandırıcılık olayının Mardin'de gerçekleştiği bilgisine ulaşması üzerine soruşturmayı genişletti. Zanlılardan Burhan A., Mardin'deki dolandırıcılık olayını aynı yöntemle gerçekleştirerek buradaki ganyan bayiinde de 3 bin YTL aldığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine Van Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Mardin'de ganyan bayiini dolandıran zanlıların daha sonra bir mağazadan alışveriş yaptıklarını öğrendi. Ekipler, mağazadaki güvenlik kamerasından aldıkları görüntüleri mağdurlara ve konakladıkları otellerdeki çalışanlara izleterek zanlıların kimliklerini tespit etti.

Bunun üzerine çalışmalarını derinleştiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlı Burhan A. ile ilgili yaptıkları araştırmada ise Aralık 2004 ile Haziran 2007 tarihleri arasında sırasıyla Eskişehir, Adana, İçel, Samsun, Çankırı, Artvin, Sivas, Giresun, Kayseri, Kütahya, Uşak, Sinop, Gaziantep, Ankara, Aksaray, Nevşehir, Samsun, Amasya, Sinop, Trabzon, Iğdır, Van, Mardin ve Şanlıurfa illerinde konakladıklarını ve gittikleri illerde benzer dolandırıcılık olaylarına karışmış olabileceği değerlendirildi.

Mevcut bilgilerden hareketle adı geçenin sıkı bir şekilde araştırılarak tespiti halinde yakalanması için konakladığı yerlerin il emniyet müdürlüklerinden bu süre içerisinde benzer dolandırıcılık olaylarının meydana gelip gelmediğinin araştırılarak tespiti için Burhan A'nın fotoğrafları bu illere gönderildi.

Şanlıurfa ve Giresin Emniyet Müdürlükleri'nden gelen yazılarda, aynı yöntemle 8 Haziran tarihinde Şanlıurfa'da ve haziran ayı içerisinde Giresun'da aynı yöntemle ganyan dolandırıcılığı meydana geldiği, bu illerde de Açıkgöz'e ait fotoğrafın her iki olaydaki mağdurlarca kesin olarak teşhis edildiği belirtildi.

Öte yandan yapılan araştırma neticesinde söz konusu dolandırıcılık olayları sırasında şüpheli Burhan A. ile birlikte seyahat eden M.B. isimli bayan hakkında 2 Temmuz günü Muğla'nın Fethiye ilçesinde trafik ekiplerince ehliyetsiz araç kullanmak suçundan işlem yapıldığı tespit edildi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde 5 Haziran günü Burhan A. ve yanındaki M.B. Fethiye ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı. Fethiye İlçe Emniyet Amirliği'nde yapılan sorgularının ardından çıkarıldıkları adli makamlarca Burhan A. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, M.B. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Burhan A. ve M.B'nin yapılan araştırmalar neticesinde aynı yöntemle Fethiye ilçesinde de 2 ayrı ganyan bayiini dolandırdıkları ortaya çıktı.

İHA