Saygın ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, 2007 için öngörülerde bulunduğu özel sayısını çıkardı. The Economist’in tahminlerine göre petrol fiyatları artmayacak. Küresel ekonomide yavaşlama olmayacak. Teknolojik ürünler ucuzlayacak. Terör ise özellikle Avrupa ülkelerini tehdit edecek
25.11.2006

Türkiye’ye dikkat edin!
Türkİye’de önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir de sürekli olarak yalpalayan döviz kurlarının eklenmesi, yatırımcıların daha dikkatli davranması gerektiği anlamına geliyor. Eğer Başbakan Erdoğan ve AKP, Cumhurbaşkanlığı için İslami kökenli bir aday gösterirse buna laik cepheden sert bir tepki gelmesi bekleniyor. AKP seçimden sonra koalisyon hükümeti kurmak zorunda kalabilir. Sonuç olarak, hükümetin kaderini ekonomik gelişmeler belirleyecek. Ancak 2007’de milli gelirin yüzde 6.1’i olması beklenen cari açık, Türkiye’yi risklere en açık gelişmekte olan ülke konumuna getiriyor.

Fransa’da Segolene dönemi başlıyor
Fransa’da Mayıs 2007’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi sert bir çekişmeye sahne olacak... Fransa’nın yeni liderinin kim olacağına yönelik sorulara 1 yıl önce “İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy” cevabını verirdik. Ama durum değişiyor. Segolene Royal (53) popularitesini artırıyor. Halkın yüzde 42’si Segolene’in “İyi bir lider olacağına” inanıyor. Sarkozy içinse bu oran yüzde 36. Royal, ilk kadın cumhurbaşkanı olmaya hazırlanıyor.

Kriz yaratmaya devam
İRAN lideri Ahmedinecad, Ortadoğu’nun en etkili lideri olma amacına her gün daha fazla yaklaşıyor. 2007 Mart’ta İran, nükleer enerji programını tamamlamış olacak. Rusya’dan füze savunma sistemleri alan İran, ufak bir kışkırtmada Ortadoğu’yu saracak bir çatışmaya hazır.

Terör Almanya’yı hedef alabilir
Avrupa’da 2007’nin en önemli konularının başında terör ve güvenlik olacak. New York, Madrid, İstanbul ve Londra’nın terörün hedefinin olmasının ardından sırada Almanya’ya yönelik bir saldırının olacağına yönelik istihbaratlar giderek artıyor. Öte yandan Almanya’nın 2006’da yakalayacağı yüzde 2.5’lik ekonomik büyümenin, 2007’de yüzde 1.4’e düşeceği belirtiliyor. Ekonomi Bakanlığı’nın ilanlarında ünlü top model Claudia Schiffer’i kullanması pek işe yaramıyor.

Kişiye özel ilaç devri
AmerikalI bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre artık bir insanın gen haritasının çıkarılması yaklaşık 1000 dolar tutuyor. Aileler bebekleri doğunca, gelecekte karşılaşması muhtemel genetik hastalıkları, bebeklerinin gen haritasını çıkararak önceden bilebilecek. Böylece kişiye özel genetik ilaç üretmek de mümkün olacak.

115 yıllık ömür
İnsanoğlunun belki de en büyük düşlerinden biri olan ölümsüzlük gerçek olma yolunda... Tıptaki kök hücre devrimiyle ortalama insan yaşının teorik olarak 115’e kadar varacağı artık kabul edilen bir gerçek. Genetik olarak değiştirilmiş besinler, yüksek enerjili sebzeler ve insanların sağlıklarına giderek daha da önem göstermeleri insan yaşamının süresini uzatan faktörlerin başında geliyor.

Doğa intikamını alıyor
Küresel ısınma, ormanlık alanların yok edilmesi, plansız şehirleşme ve sanayi atıklar... Doğa ana insanoğlunun yaptıklarından artık bıkmaya başladı. 100’den fazla insanın ölümüne yol açan doğal afetlerin sayısı son 100 yılda 63 kat arttı. 1900’lü yıllarda yılda 63 felaket oluyordu. Bu sayı 2000’li yılların başında 4 bin 650’yi buldu. 2007’de dünyayı 5 bin doğal afetin vurması bekleniyor. Felaketlerin dünya ekonomisine olan maliyeti 350 milyar doları bulacak.

Plazma ucuzluyor
Her televizyon düşkününün rüyası Plazma TV’ler, “zenginlerin tercihi” olmaktan çıkıyor. Sektör uzmanlarına göre Plazmalar’ın fiyatı üretim maliyetlerinin düşmesiyle yüzde 20 oranında azalacak. Plazma TV’lerin yaygınlaşmasıyla, dizi ve TV yapımcıları yüksek çözünürlü (HD) programlarına hız verecek. Hiç olmadığı kadar berrak ve kaliteli görüntüler izleyeceğiz.

3 boyutlu film furyası
Gelecek yılda en büyük eğlencelerimizden biri olan sinema dünyası, tarihinin en önemli dönemlerinden birini yaşayacak. Geçen yıl film şirketleri gişeden 8 milyar dolar, DVD’lerden 11 milyar dolar kazanmıştı. 3 boyutlu filmlerin yaygınlaşmasıyla birlikte ABD’de salon gelirlerinin 15 milyar doları bulması bekleniyor.