Kitle imha silahları üretmekle suçlanan ülkesi ABD işgaline uğrayan Saddam Hüseyin aslında çok daha ilkel silahları kurmaylarıyla test ediyormuş
25.11.2006

ABD, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla Mart 2003’te Irak’a girmeden önce, ülkenin başında bulunan Saddam Hüseyin’in çok daha “ilkel” silahlar üzerinde yoğunlaştığı ortaya çıktı. Irak’ta ABD askerlerince ele geçirilen ve ilk kez Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan bir videoda Saddam, işgalden sadece birkaç ay önce sapan, ok-yay ve molotof kokteyli gibi çok daha etkisiz silahları ciddiyetle incelerken görülüyor. Amerikan operasyonunun kaçınılmaz olduğunu düşünen Saddam Hüseyin, komutanlarına, “Bu silahlardan Irak halkına bol bol dağıtmak lazım. Sanayi Bakanlığı’nın seri üretim yapıp yapamayacağını soralım” diyor.

“MUKAVAMET” DİYOR
Yanında bulunan dönemin Başbakanı Tarık Aziz ise “Bunların nasıl kullanılacağını önce adamlarımıza öğretiriz, onlar da halka aktarır” diye konuşuyor. Saddam’ın “mukavemet” (direniş) kelimesini kullandığı bu videonun o dönemde Irak televizyonlarında yayınlanıp yayınlanmadığı ise bilinmiyor.