AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yönelik olası bir operasyonla ilgili tezkerenin şu anda gündemde olmadığını söyledi. Erdoğan, "Gereken adımları atarız. Bu işi gerek kılacak bir adımı, ilgili birimlerimiz, kuruluşlarımız bize henüz rapor etmiş değiller." dedi.
"Kimse Türk Milletinin Ferdiyim Demekten Gocunmamalı"
TRT-2'de yayınlanan Seçim 2007 programına katılan Başbakan Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Erdoğan, terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini, ancak terörün hiçbir dönemde sıfırlanmadığını tekrarladı.
Başbakan, terör örgütünün istismar ettiği bölgesel geri kalmışlıkla mücadele etmenin önemini vurguladı.
Erdoğan, "PKK, terör örgütü benim Kürt orijinli vatandaşlarımın temsilcisi olamaz, koruyucusu olamaz...Bütün etnik unsurlar, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bunu diyebilmeli. Ben Türk milletinin bir ferdiyim, bunu diyebilmeli, bundan gocunmamalı. Olay bu kadar açık net" diye konuştu.
"Şu An Gündemimizde Tezkere Yok"
Terörle mücadeleye ilişkin her türlü hazırlığın yapıldığını ve her an her şeye hazırlıklı olduklarını kaydeden Erdoğan, seçim öncesinde gündemlerinde tezkere olmadığını kaydetti.
Erdoğan, şöyle konuştu:
"Böyle bir 12 günlük süre içerisinde henüz gündemimizde bizim bir tezkere olayı şu anda yok. Bu demek değildir ki olmaz. Gerektiğinde bu konuda atılması gereken adım neyse hep söylüyorum bunu hiç tereddüt etmeden atarız. Bu işi gerek kılacak bir adımı ilgili birimlerimiz, kuruluşlarımız bize henüz rapor etmiş değiller"
"Terörle Mücadeleden Birinci Dereceden Irak Merkezi Hükümeti Sorumlu"
Kerkük'teki bombalı saldırıyı da kınayan Erdoğan, "Bölgeden kaynaklanan terörle mücadelenin birinci derece sorumlusu Irak merkezi hükümetidir." dedi.
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ağızlarından çıkanları kulaklarının duyması lazım. Çünkü konuştukları ülke Türkiye, bunu iyi bilmeleri lazım. Sabrımız sadece bir komşu ülke olmasıdır. Yüzyıllarca aramızdaki komşuluk hukuku bizi belli noktalarda bu sabra itiyor. Ama teröre, teröriste yataklık etmek onları bu noktada çok daha fazla bu işin dışında tutamaz."
"Verilen Sözler Tutulmazsa Başımızın Çaresine Bakarız"
Ülkelere düşen sorumluluğa dikkat çeken Erdoğan, bu konuda Amerika'nın sessiz kalmasını üzülerek takip ettiklerini vurguladı.
Erdoğan, "Bize verilmiş sözler var, bu sözler gelmiyor mu? Gelmezse biz başımızın çaresine bakarız. Türkiye bu kararı verecek güçtedir. Bu yapıya sahiptir" diye konuştu.


trt internet sitesi