Lal Mescid'e Operasyon
Pakistan güvenlik güçlerinin, Taliban yanlılarının toplandığı, kuşatma altındaki Lal Mescid'e sabah saatlerinde başlattığı operasyon sürüyor.
Çıkan çatışmada 3 asker ile 40 direnişcinin öldüğü, yaralıların sayısının 30'u geçtiği bildirildi. 50 militanın ise yakalandığı ya da teslim olduğu kaydediliyor.
Ordu kaynakları, üç yönden mescide giren güvenlik güçlerinin direnişle karşılaştığını açıkladı.
Makineli tüfek, roketatar, el bombası, küçük silahlar ve molotofkokteylleri bulunan militanların minarelerden de ateş açtıkları, mescidin yakınındaki medreseye de bubi tuzakları yerleştirdikleri kaydediliyor.
Rehin tutulan 20 çocuğun mescitten kaçmayı başardığı belirtildi. Aynı kaynaklar, 50 kadar militanın da, yakalandığını ya da teslim olduğunu kaydetti.
Silah sesleri ve şiddetli patlamaların duyulduğu bölgede çok sayıda ambulans görüldüğü, Mescid üzerinde bir helikopterin de sürekli uçtuğu haber veriliyor.
Pakistan hükümetinin, mescid'e yolladığı heyet, militanların lideri Abdürraşid Gazi ile telefonla görüşerek, şartsız teslim olmalarını istemişti. Ancak, gece geç saatlere kadar süren görüşmeler ardından Abdürraşid Gazi, teslim olmayı reddetmişti.
Gazi, baskın sırasında Mescid'te bulunan annesinin silahla yaralandığını öne sürdü. Bir başka kaynak ise, Gazi'nin annesinin, dumandan zehirlenerek öldüğünü bildirdi.

trt internet sitesi