Kesintiler seçim sonrasına mı bırakıldı?
İSTANBUL (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçimlerle ilgili bir su çalışması yapmadıklarına dikkat çekerek, "Böyle değerlendirme yapan siyasilerin de çok ucuz siyaset yaptıklarını söylüyorum. Siyasette başka argümanları olmayanlar, bu tarzda bir çeltik atmaya çalışıyor" dedi.

Makamında OKS'de dereceye giren öğrencileri kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gazetecilerin "Su azalıyor, yağmur yağmıyor. İstanbul'un su sorunu ne olacak?" sorusu üzerine Topbaş, su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyen birilerinin çıkarak farklı değerlendirmeler yaptıklarını söyledi. Özellikle 'seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı' şeklinde halkı tedirgin edici ve yanlış yönlendirici açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Topbaş, "Bunu esefle karşılıyorum. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz ve bütün gerçekleri tamamen ortaya koyarak konuşuyoruz. Bizim yapımız ve tarzımız da bu. İstanbul'un şu andaki su rezervi yüzde 33.4. Geçen yıl aynı tarihlerde barajlarımızın doluluk oranı yüzde 80'lerdeydi" dedi.

20 Ekim 2007'de Melen Çayı'nın birinci etabını İstanbul'a getirmeyi hedeflediklerini belirten Kadir Topbaş, "Bu kaynak İstanbul'un su tüketiminin 3'te 1'i kadar ve Ömerli Barajı'na aktarılacak suyun Avrupa Yakası'na taşınması için planlanan boğaz geçişiyle ilgili dosya da önümde. Onu da bugün imzalayacağım" diye konuştu.
Topbaş, Büyükçekmece Gölü'nün İstanbul'un çok önemli su kaynaklarından bir tanesi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"İstanbul'da başka birçok baraj daha var. Su sistemi birbirine bağlı olduğu için bir tarafta eksilme olursa diğer bir taraftan takviye edilir. Kalkıp bir ilçe belediye başkanının böyle bir çığırtkanlık yapmasını hiç doğru bulmuyorum ve yanlış olduğunu söylüyorum. Vatandaşları tedirgin edici bir açıklama olarak değerlendiriyorum."
Dünyadaki kaynakların sonsuz olmadığını dile getiren Topbaş, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin sürekli konuşulduğunu, dünyadaki pek çok şehrin aynı sıkıntıları yaşadığını ifade etti. Bütün İstanbullular'a kaynakları kullanırken hassas davranmak, israf etmemek görevi düştüğünü söyleyen Topbaş, "Kaplarla su taşımak ya da depo yapmak yerine her zaman suya erişmek istiyorsak, suyu doğru kullanalım. Musluklarımızın vanalarını kısalım, israf etmeyelim. Böyle yaparsak yüzyılın en kurak yılı olan bu yılı su sıkıntısı çekmeden geride bırakırız. Vatandaşlarımızın bugüne kadar gösterdiği hassasiyete de teşekkür ediyorum. Biz park ve bahçelerimizi artık çok fazla sulayamıyoruz. Bazı bölgelerde park ve bahçelerde kullanmak üzere artezyen çalışmalarına başladık. Kuyularımızın bazılarını da tekrar devreye sokuyoruz. Yani yöneticiler olarak her türlü hazırlığı yapıyoruz. Ama şehirde yaşayan insanlarımızın her birinin de kendi üzerlerine düşeni yapması gerekiyor. El ele verirsek bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Topbaş, tasarruf rakamında bir değişme olup olmadığı yönünde bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

"5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile İstanbul'un sınırları 3.5 kat büyüdü ve daha önce su almayan ilçelere, beldelere su götürdük. 200 bin yeni abone kaydettik, tüketim arttı. İstanbul'da su kullanımı günde 2 milyon 300 bin tona geldi. Bu çok ciddi bir rakam. Bunun karşılığında yapılan tasarruflar da gerçekten kayda değer ama yeterli değil. Biraz daha tasarrufu özellikle rica ediyorum."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Seçimler yüzünden su kesintisi yapılmadığı belirtiliyor. Seçimlerden sonra su kesintisi yapılmayacağı garantisini verebiliyor musunuz?" sorusu üzerine seçimlerle ilgili asla bir su çalışması yapmadıklarını, bunun seçimi etkilemesi konusunu düşünmediklerini ve böyle bir hesap yapmadıklarını söyledi. Seçimlerin bir genel seçim olduğuna, belediye seçimi olmadığına dikkat çeken Topbaş, "Böyle değerlendirme yapan siyasilerin de çok ucuz siyaset yaptıklarını söylüyorum. Siyasette başka argümanları olmayanlar bu tarzda bir çeltik atmaya çalışıyorlar. Hiç yağmur yağmasa bile elimizdeki kaynaklar bizi Kasım ayına kadar götürür. Kasım ayına kadar kesinti yerine tasarruf edilmesi gerektiğini söylüyorum. Tabi hiç yağmazsa bu ciddi bir sıkıntı doğurur. Burada hep birlikte kentte yaşayan bireyler olarak İstanbul'u düşünmek zorundayız. Bu yıl biraz özel bir yıl" dedi.
mynet haber