26 Kasım 2006 Pazar
Finlandiya’nın çözüm planını görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, bu ülkede bir araya gelecek. Zirve, limanlar konusunun çözümü için son şans olarak gösteriliyor. Rum Simerini gazetesinin haberine göre, AB Dönem Başkanı Finlandiya, Türkiye ve Kıbrıs Rum Yönetimi arasında limanlar konusunu görüşmek üzere bir toplantı planladı.

Trafik hızlanıyor
Kıbrıs pazarlıklarında kritik görüşmeler Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapılacak. Bugün Helsinki’ye gidecek olan Gül, Finlandiya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği Komisyonu temsilcileri ile Kıbrıs’ı görüşecek. Dışişleri yetkilileri, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs konusunu, 14 Aralık’taki liderler zirvesine ‘bırakmamakta’ kararlı göründüğünü belirtiyor. Avrupa-Akdeniz forumuna katılacak olan Dışişleri Bakanı Gül, bu toplantı öncesinde Helsinki’de bir gece kalacak. Dışişleri Bakanı Gül hafta içinde gizli Kıbrıs görüşmelerinin sürdüğü bu şehirde Finlandiya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği Komisyonu temsilcileri ile hem limanlar konusunun pazarlıklarını yürütecek hem de gelişmelerin Türkiye’nin AB müzakerelerine etkilerini sınırlamaya çalışacak.

11 Aralık’a
kadar çözüm
Helsinki’deki gizli görüşmelere katılan Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, AB’nin Kıbrıs konusunu 11 Aralık’a kadar bitirmeye kararlı göründüğünün altını çiziyor. Bunun için Helsinki’deki görüşmeler kritik öneme sahip. Diplomatik kaynaklar Finlandiya’nın Maraş’sız bir çözüm üzerinde çalıştığı izlenimi edindiklerini belirtiyorlar ancak hâlâ resmen Maraş’ın Finlandiya formülünden çıktığına ilişkin bir bildirim yapılmış değil. Diplomatlara göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni’nin Maraş’sız paket olmaz açıklaması böyle bir durumu olmadan engellemeye yönelik diplomatik bir manevra. Öte yandan Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Lillikas, Finlandiya tarafından yapılan girişimin sonuçları hakkında iyimser olmadığını açıkladı.