26 Kasım 2006 Pazar
BERLİN- Alman kadın hakları derneği “Terre des Femmes”, kadınlara uygulanan şiddete karşı Avrupa genelinde bayraklı bir kampanya başlattı.
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, uluslararası “Kadına Karşı Şiddete Hayır” günü dolayısıyla yaklaşık 3 bin okul, belediye ve resmi kuruma “Kadınlara karşı şiddete hayır. Şiddet olmadan özgür hayat “ yazılı pankartlar asıldı. Berlin’in Neukölln ilçe belediyesi de bu kampanyaya uyarak bu bayrağı belediye binasına astı.
Almanya Terre des Femmes sözcülerinden Serap Altınışık, Almanya’daki her dört kadından birinin hayatında aile içi şiddete maruz kaldığını belirterek, “Bu toplumun her kesimi için geçerli. Eğitim düzeyi ve maddi düzey fark etmiyor” dedi.

Önleyici tedbirler
Aile içi şiddetin hakaret, tehdit, yıldırma, hapsetme, dayak ve cinayete kadar gittiğini belirten Altınışık, kadınların bu duruma maruz kalmamak için sınırlar koyması gerektiğini ifade etti. Yaptıkları kampanyanın amacının aile için şiddete karşı yasalar aracılığıyla önleyici tedbirler almak olduğunu söyleyen Altınışık, ayrıca aydınlatıcı etkinliklerle toplumda kadınlara uygulanan şiddete dikkat çekmek istediklerini söyledi. Aile içi şiddete karşı Almanya geneline çeşitli etkinlikler düzenleniyor.