İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Türk kadın moda fuarı, firmaların tanıtım katalogları ahlaka aykırı bulunduğu için ikinci gününde polis baskınıyla kapatıldı.

Bu fuarın ardından 18-20 Temmuz tarihlerinde düzenlenmesi planlanan fuara ise, 'İranlı konfeksiyon üreticilerini koruma gerekçesiyle' izin verilmiyor. Expotim Uluslararası Fuarcılık Organizasyonu A.Ş. tarafından Tahran Hedjab Etkinlik Merkezi'nde düzenlenen fuar için İran'a giden firma temsilcileri polis baskınıyla şok yaşarken, firma temsilcilerine kötü bir muamele olmadığı belirtildi. Polisin, kadınlara dönük fuarın ikinci gününde tüm fuar ziyaretçilerini Türk firma sahipleriyle birlikte alan dışına çıkardığı öğrenildi.

Tahran ahlak polisinin Türk kadın giyim firmalarının tanıtım kataloglarını ahlaka aykırı buldukları ve kadınlara dönük fuarı bu nedenle kapattıkları bildirildi. 18 Temmuz'da başlayacak erkek giyim fuarının da 'fuar şirketinin evrakı eksik ya da İranlı hazır giyim üreticilerinin baskısı var, Türklere karşı korunmak istiyorlar' gerekçesiyle açılmayacağı bildirildi.

Giyim Fuarı geçen yıl da olaylı bir şekilde düzenlenmişti. Fuar için Tahran'a giden bazı gazeteciler gözaltına alınmıştı. İranlı kadınlar özellikle Türk firmalarının iç giyim ve abiye ürünlerine büyük ilgi göstermişti.

AA