TOKİ, yüzde 5,1 taksit zammı yaptıTOKİ taksit tutarlarının hesaplanmasında uygulanacak endeksleri belirledi.

Buna göre, açılan kredi ve konut satışlarındaki taksit tutarları, memur maaş artış oranı olan yüzde 5,1, Emlak Bankası'ndan devreden konutların taksitleri ise enflasyona bağlı olarak yüzde 2,98 artırılacak.

TOKİ bu yılın ilk yarısında, geçen yılın ikinci yarısındaki memur maaş artışını dikkate alarak, kredi ve konut satış taksitlerindeki artış oranını yüzde 8,38 olarak belirlemiş ancak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ''bu artış oranının bütün memurları kapsamadığı'' gerekçesi ile müdahalesi üzerine artış oranını yüzde 4,88'e indirmişti.

İdare, bu yılın ikinci yarısı için Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) aldığı yazılı bilgilere istinaden, konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerine uygulanacak artış oranını yüzde 5,1 olarak belirledi. İdarece inşa ettirilen ve 6 aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri de bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı olan yüzde 5,1 ile güncellenecek.


haberturkten alintidir