Hatay ve Osmaniye'de orman yangınları

Hatay'da iki ayrı bölgede ve Osmaniye'de kızılçam ormanlık alanda 3 ayrı noktada orman yangını çıktı.

Hatay Yayladağı Gümrük Kapısı yakınları ile Kızılçat mevkisindeki kızılçam ormanlık alanlarında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Kızılçat mevkisindeki yangın, ekiplerin müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. 16 arazöz, 2 dozer, 2 helikopter, iş makineleri ile çok sayıda orman işçisinin söndürme çalışmalarına katıldığı yangında, yaklaşık 50 hektarlık alanın tahrip olduğu öğrenildi.

Osmaniye'de ise merkeze bağlı Kayalı köyü mevkisindeki kızılçam ormanlık alanında, henüz belirlenemeyen nedenle 3 ayrı noktadan aynı anda orman yangını çıktı.

Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, yangının kontrol altına alınması için çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek, ''Kentteki tüm kamu kuruluşlarının ağır iş makinelerini yangın sahasına gönderdik. Şu ana kadar yaklaşık 100 hektar kızılçam ormanı tahrip oldu. Yangının 3 ayrı noktadan kısa süreli aralıklarla çıkması da sabotaj ihtimalini artırıyor'' dedi.

Kemelek, yangının Kayalı Köyünü de tehdit etmeye başladığını ifade ederek, yanan sahanın yakınlarında yer alan Kükürtlük, Çağşak ve Fenk yaylalarında kalan vatandaşların uyarıları üzerine evlerini terk ettiklerini kaydetti.

ALANYA'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Antalya'nın Alanya ilçesindeki Dim Vadisi'nde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını kontrol altına alındı.

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Dim Barajı yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan ve Bıçakçı köyüne sıçrayan orman yangınının, kontrol altına alındığını bildirdi.
Bölgede arazi koşullarının uygun olmaması nedeniyle yangına müdahalenin ağırlıklı olarak uçak ve helikopterlerle yapıldığını belirten Doğan, 6 helikopter ve 4 uçağın yaklaşık 5 saat süreyle sorti yaparak, yangını kontrol altına aldığını söyledi.

Arazözler ve itfaiye ekipleriyle soğutma çalışmalarının başladığını ve bölgede yangın riskinin kalmadığını ifade eden Doğan, yangında yaklaşık 30 hektar orman alanının yandığını, bazı evlerin küçük çaplı hasarlar gördüğünü bildirdi.

AA