Çantasından "hayvanat bahçesi" çıktıAtatürk Havalimanı'nda bir yolcunun çantasından kedi ve köpekler çıktı, havasızlıktan bir kedi öldü

Atatürk Havalimanı'nda, Ukraynalı bir yolcunun bagajlarından 9 kedi ve 5 köpek çıktı. Hayvanların lüks semtlerde toplam 13 bin YTL bedelle satılabileceği kaydedildi. Yapılan kontrolde kedilerden birinin havasızlıktan öldüğü bildirildi.
Odesa'dan İstanbul'a gelen Viktor Zhylinsky isimli yolcunun bagajlarından garip sesler geldiğini duyan gümrük memurları, arama için şahsı durdurdu. Açılan çantalardan yurda kaçak yollardan sokulmak istenen İran ve Russian Blue cinsi 9 kedi ile Pekines ve Puk cinsi 5 adet köpek çıktı. İran cinsi bir kedinin de havsızlıktan öldüğü gözlendi.
Aç ve susuz olan kedi ve köpekler, havalimanı çalışanları tarafından beslendi. Gözaltına alınan Ukraynalı şahsın savcılığa sevk edileceği bildirildi. Türkiye'de cins kedi ve köpekleri çoğaltmanın çok masraflı olduğunu anlatan yetkililer, yurtdışından getirilen hayvanların lüks semtlerdeki havyan dükkanlarında yüksek bedelle satıldığını ifade etti.
Kedi ve köpekler Gürpınar belediyesi'nden gelen veteriner hekim ve Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nden gelen görevlilere teslim edildi.

CHA alintidir