"ÇIKARILSIN BİR BESİ YOK"Emekli Org. Hilmi Özkök değiştirilen öz geçmişiyle ilgili ilk kez konuştu

18.07.2007 18:00 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmayın internet sitesinde yer alan öz geçmişiyle ilgili tartışmalar konusunda, ''Türkiye'de bazı meseleler çok büyütülüyor'' dedi.
İzmir Üçkuyular'daki evinde 11 Nisanda Anadolu Ajansı (AA) İzmir Bölge Müdürlüğü ekibini kabul ederek görüşen Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, bugün AA'ya iadeiziyarette bulundu.
Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, İzmir Bölge Müdürlüğüne gelişinde AA Genel Müdürü Hilmi Bengi, Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Aktı, İzmir Bölge Müdürü Muammer Başkan tarafından karşılandı.
Emekli Orgeneral Özkök, burada yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin en önemli eserlerinin başında Etibank gibi Anadolu Ajansının da geldiğini belirterek, kuruluşun tarafsız habercilik yaptığını, meseleyi bütün yönleriyle yansıtacak ve iyi seçilmiş haberleri halka duyurmak gibi önemli bir görev üstlendiğini belirtti.
Bu arada, gündemdeki konulara ilişkin soruları da yanıtlayan emekli Orgeneral Özkök, Genelkurmayın internet sitesinde yer alan öz geçmişinde ''Anayasa'ya göre Başbakanlığa bağlıdır'' ifadesinin çıkarılmasıyla ilgili olarak, ''Çıkarılsın, bir beis yok'' dedi.
Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, şunları söyledi:
''O konulara girmek istemiyorum. Ama altındaki yorumları okursanız, birçok kişi ne kadar anlamsız olduğunu görüyor. Standart dışı bir benimki vardı zaten. Ben onu bilerek, kasıtlı olarak oraya koydurmuş değilim. Ama bazı şeyler Türkiye'de ters ele alınıyor. Bizim yabancı muhataplarımızda, genelkurmay başkanları komutan değildir ve hep milli savunmaya bağlıdırlar. Daha ziyade askeri tavsiyelerde bulunacak makam olarak görülürler. Türkiye'deyse başbakana bağlıdır, yani milli savunmanın üzerinde ve başkomutandır. Aynı zamanda silahlı kuvvetlerin komutanıdır, Cumhurbaşkanı adına savaşta da komutandır. Bu, ülkenin silahlı kuvvetlere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Biz bunu iftihar ederek, yabancılara söyleriz.
Ama bu yazıldığı zaman sanki tam tersi bir şey, başbakana bağlı olmak böyle üzülecek bir şeymiş gibi anladı birçok kimse. Halbuki ne kadar ters, yani o zaman öyle söylenmiş, öyle yazılmış. Şimdi tabii ki çıkarılsın, hiç bir beis yok. Önemli olan onun anlamı değil. Yani standart olsun. Diğerleri farklıysa neden olsun, bu bir yanlış bir şey değildir. Ama gereksiz bir şey olarak şu anda düşünülebilir ve çıkarılmıştır. Normal, sıradan bir olaydır. O maddenin orada görülmesi ne Anayasa'nın gücünü artırır, ne de o maddenin oradan çıkarılması Anayasa'nın bir maddesini güçsüz bırakır.''
Orgeneral Özkök, Türkiye'de bazı meselelerin çok büyütüldüğünü belirtti.
-''AA HABERİ, TEYİT MEKANİZMASI HALİNE GELDİ''-
Anadolu Ajans Genel Müdürü Hilmi Bengi de Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan AA'nın o günden bu yana doğru, hızlı ve tarafsız haber oluşturma çizgisinden sapmadığını, bu yüzden saygın ve güvenilir bir kuruluş olduğunu ifade etti. Bengi, şunları kaydetti:
''Yurt içinde ve dışında, AA mahreciyle bir haber yayına konulduğu zaman kesin doğru olarak kabul görmüş, kimi zaman AA haberi, diğer haberler içinde teyit mekanizması haline gelmiş, gazeteler başka kaynaklardan gelen haberleri AA'dan gelmedikçe kullanmamıştır. Bu saygınlığı muhafaza etmek, bizim görevimizdir. Biz AA'nın teknolojinin gelişmesine paralel olarak yenilenmesi, çağın ihtiyaçları, haberciliğin oluşturduğu yeni düzen neyi gerektiriyorsa onu uygulayarak, ama doğru, tarafsız, hızlı habercilik ilkelerinden ödün vermeden çalışmalarımızı sürdürmeye gayret ediyoruz.''
-''FOTOĞRAFIN, HABERİN EN İYİSİNİ BİZ YAPIYORUZ''-
Bu çerçevede 2004 yılında görüntülü haberciliğin de başlatıldığını ifade eden Hilmi Bengi, ''Fotoğrafın, haberin en iyisini biz yapıyoruz. Günde ortalama genel bültenden 700, 81 ile yönelik il bülteninden 1000 dolayında haber veriyoruz. Yabancı dilde haberler veriyoruz. Günde 1500-2000 haber üreten bir kuruluş durumundayız'' dedi.
AA Genel Müdürü Bengi, böyle bir kurumun, özel televizyonların yaygınlaştığı dönemde görüntülü çalışmamasının eksiklik yaratacağı düşüncesiyle 2-2.5 yıldır bu alandaki teknolojinin de kullanıldığını, yazılı ve görsel basına en geniş imkanlarla haberciliğin sunulmasına çalışıldığını anlattı.
Hilmi Bengi, ''Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'de yeni yayınlanacak bir gazete, deneme yayınına başlamadan önce ilk iş olarak AA'ya abone olur'' dedi.
Bengi, ajansın internet sitesinden gelişmelerin canlı olarak izlenebildiğini, ileride isteyen herkesin fotoğrafta olduğu gibi şu an sadece kullanıcıların yararlandığı görüntüleri de bu sayfadan izleyebileceklerini bildirdi.
Teknolojiye yetişmeye gayret sarf edildiğini anlatan Bengi, ülkede ilk dijital fotoğraf yayıncılığının da AA'da başlatıldığını kaydetti.
-''DİJİTAL MANTIĞA GEÇİŞ''-
Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de bunun üzerine, geçmişte analog göstergelere meraklı olduğunu, ancak daha sonra silahlı kuvvetlerde personeli analog mantıktan, dijital mantığa geçirme konusunda çaba harcadığını kaydetti.
Eski Genel Kurmay Başkanı Özkök, şöyle devam etti:
''Silahlı kuvvetlerin bilgisayarlardan yararlanması için bunu bilmem gerektiği düşüncesiyle çok erken rütbede bilgisayar kullanmaya, bunun mantığını anlamaya başladım. Şansım oldu, akademiyi bitirirken tez konusu olarak bilgisayarlar verildi. Şimdi silahlı kuvvetler, program, donanım ve çalışma sistemlerinde çok büyük atılım yaptı. Ben de bundan çok mutlu oldum.''
Hilmi Özkök ayrıca, internetin kötüye kullanılması kaynaklı sorunların da yaşanabildiğini belirtti. Yapılan koruyucu düzenlemelerin bir süre sonra geride kaldığını ifade eden Özkök, teknolojinin ilerlemesiyle hukukun aynı hızda olmadığını, hukukun daha dikkatli ve ağır başlı adımlar atarak, ileriyi düşünerek tedbir almak zorunluluğu bulunduğunu bildirdi.
Emekli Orgeneral Özkök'e, Genel Müdür Hilmi Bengi tarafından ziyaret anısına bir çini tabak ve Anadolu Ajansınca 80. kuruluş yıl dönümü için hazırlanan ''80. Yıl Kronolojisi'' ile 2005-2006 döneminin önemli olaylarını içeren kitaplar sunuldu.
AA alintidir