Önemli olan bizim çıkarımızBakan Gül'den ABD'ye İran resti

17.07.2007 07:21 İran Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani, Türkiye ile İran arasında doğalgaz alanında imzalanan mutabakat zaptının, seçim öncesinde hükümete yönelik bir jest olmadığını söyledi. Türkiye'nin İran'da çok büyük yatırım yapmayı düşündüğünü belirten Noorani, Türkiye'nin 3 sahadan yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz çıkaracağını açıkladı. Ahmad Noorani, SABAH'a, Türkiye ile İran arasında imzalanan mutabakat zaptına ilişkin önemli mesajlar verdi. Noorani, bugüne kadar İran'a dünyanın değişik ülkelerinden yatırımcıların geldiğini, bu anlaşmayla birlikte Türkiye'nin ilk kez İran'a yatırım yapacağını vurguladı. Türkiye'nin, İran'ın en önemli doğalgaz rezervlerinin bulunduğu Güney Pars'ta verilen sahalarda üretilecek doğalgaz miktarıyla ilgili bir soruya da Noorani, "Türkiye, 3 sahadan yıllık 30 milyar metreküp belki de daha fazla doğalgaz üretecek" diye cevap verdi. Bazı çevrelerin, seçim sonrasında bu anlaşmanın unutulacağı yönünde yorumlar yaptığının anımsatılması üzerine Noorani, anlaşmanın sonuna kadar götürüleceği ve yaşama geçirileceği güvencesi verdi.

"RUSYA'YA KARŞI ATAK DEĞİL"
Noorani, söz konusu zapta ABD'nin tepki gösterebileceği yolundaki değerlendirmeleri de "Tepki vereceğini sanmıyorum. İki komşu ülkenin kendi aralarındaki işbirliği ABD'yi ilgilendirmez. Bu anlaşma, Türkiye ve İran'ın çıkarlarına uygundur. İki ülkenin, ilişkilerini daha da ileri götürme amaçlıdır" şeklinde değerlendirdi. İmzalanan zaptın, Rusya'ya karşı bir atak olarak yorumlanmaması gerektiğini vurgulayan Noorani, "Bu anlaşma hiçbir ülkeye karşı değil. İki ülkenin çıkarlarına yöneliktir" diye konuştu. Noorani, anlaşmanın önemli bir parçasının da İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması olduğunu söyledi. Bu operasyon için değişik seçenekler üzerinde durulduğunu anlatan Noorani, bu seçeneklerden birinin de Türkiye ve İran'ın ortak kuracağı bir şirket yoluyla doğalgazın Avrupa'ya taşınması olduğunu vurguladı. Noorani, Türkmenistan doğalgazının da İran ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacağını, bunun da enerji sektörü açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran'la yapılan gaz anlaşmasına ABD'den gelen tepkilere, "Türkiye kimseyi dinlemez. Önemli olan bizim çıkarımız" sözleriyle rest çekti. Gül, gündeme getirdiği PKK'daki ABD silahlarına ilişkin şüpheleriyle ilgili de Washington'un "Irak'a verdiğimiz silahlarda para ya da ideolojik, etnik nedenlerle bir kontrolsüzlük olabilir. Bunu sıkı takip ediyoruz" savunması yaptığını söyledi. Bakan Gül, Sincan'da halka seslenmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, anlaşmaya ABD'nin tepki göstermesini eleştirdi. Gül, Türkiye'nin çıkarı söz konusu olduğunda Türkiye kimseyi dinleyecek değil. Avrupa Birliği niye başladı o zaman Nabucco Projesi'ne" dedi. Anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yaptırım kararına aykırı olmadığını da söyleyen Gül, "İran'la kimler alışveriş yapıyor onlara bakın" dedi.

'ABD DİKKATLİ OLMALI'
İddiaların PKK tarafından ortaya atılmış olabileceğini de ekleyen Gül, "Terör örgütü, ABD ile Türkiye arasında şüpheleri geliştirmek için, ilişkileri zehirlemek için bunları yapıyor olabilir. Amerika'nın dikkatli olması gerekir. Zaten Türk halkı üzerinde ciddi kredi kaybettiler. Terörle mücadelede üzerlerine düşenleri yapmaları gerekir." şeklinde konuştu.

haberturk alintidir